Tvangsopløsning truer offentlig it-sikkerhedsrådgiver

Det har været et hårdt år for it-servicevirksomheden Aggrit, der trues med tvangsopløsning.

Artikel top billede

Læs også: Sådan vil direktør redde opløsningstruet selskab.

Et manglende årsregnskab er årsagen til, at Erhvervs- og Selskabsstyrelsen netop har sendt en anmodning om tvangsopløsning af it-servicevirksomheden Aggrit til Sø- og Handelsretten.

"Det skyldes en række uheldige omstændigheder i virksomheden kombineret med sygdom, og det er selvfølgelig noget, vi vil få bragt i orden så hurtigt som muligt," fortæller Thomas Bo Nielsen, der er administrerende direktør for Aggrit.

Aggrit, der i 2008 vandt en rammeaftale med Økonomistyrelsen om at levere it-sikkerhedsrådgivning til staten, måtte samme år fremvise et negativt driftsresultat på næsten en halv million kroner.

Kæmper på livet løs

Siden da har virksomheden kæmpet for at rette op på de dårlige resultater.

"Det har været et svært år for alle i it-branchen inden for vores niche, og i vores regnskabstal fra 08, er det tydeligt, at vores resultat ikke har været tilfredsstillende," siger Thomas Bo Nielsen, der beklager, at tingene ikke har været i orden.

"Jeg troede faktisk, at regnskabet var blevet afleveret. Det kommer ærlig talt som lidt af et chok for mig, at vi nu bliver truet med tvangsopløsning. Det er en meget ubehagelig meddelelse at få," siger han.

Læs også: Sådan vil direktør redde opløsningstruet selskab.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job