De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

Værdien af de danske børsnoterede it-selskaber er raslet ned med ekspresfart i de seneste år.

Artikel top billede

Læs også: Så meget værdi har de danske it-aktier tabt.

OMX-børsen bugner ikke ligefrem med it-aktier, og de fleste hører til i kategorien for mindre selskaber - de såkaldte small cap-aktier.

Fælles for langt de fleste er også, at de ikke har indhentet niveauet, de var på for to år siden, inden krisen tog rigtig fat.

På trods af positive takter er langt størstedelen af kurserne langt under niveauet, fra før finanskrisen gjorde sit indtog.

Aktierne bliver hvor de er

Det gælder blandt andet for Comendo-aktien, hvis kurs på to år er faldet næsten 90 procent.

Du kan se bestyrelsesformand Poul-Erik Lunds forsvar for Comendo-aktien her.

En anden aktie der ikke handles meget er Columbus IT-aktien. Den er faldet med lidt over 60 procent på to år.

Økonomidirektør Hans Henrik Thrane er dog fortrøstningsfuld. Se hans forklaring aktien her.

Vi kan komme tilbage

Netop Solutions har også oplevet et betydeligt fald. 88 procent er kursen faldet.

Men virksomheden var også i store problemer inden krisen.

"Det er et voldsomt fald, men selve kursfaldet håndterer jeg sådan set ikke. Jeg har været ansat herude i to et halvt år for at lave en turnaround af Danware Data (Netop's tidligere navn, red.). Danware Data havde i og for sig selv en krise før finanskrisen kom. Så det har været sådan lidt en dobbelt en og tumle med," siger administrerende direktør, Kurt Groth Bager, om virksomhedens nedtur.

Men han tror ligesom de andre virksomheder på, at virksomheden kan komme tilbage.

"Det er klart, at vi er en lille virksomhed på børsen i dag, sådan som aktien står. Så der var mere ræson i det i gamle dage. Men lad os se. Det kan være, vi har mulighed for at komme tilbage igen," siger han.

Netop Solutions, Columbus IT og Comendo har alle leveret positive regnskaber for de første kvartaler i 2010.

Læs også: Så meget værdi har de danske it-aktier tabt.

Her kan du læse to aktieksperters vurdering af, hvordan de danske it-aktier har klaret sig det seneste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura