De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

Værdien af de danske børsnoterede it-selskaber er raslet ned med ekspresfart i de seneste år.

Artikel top billede

Læs også: Så meget værdi har de danske it-aktier tabt.

OMX-børsen bugner ikke ligefrem med it-aktier, og de fleste hører til i kategorien for mindre selskaber - de såkaldte small cap-aktier.

Fælles for langt de fleste er også, at de ikke har indhentet niveauet, de var på for to år siden, inden krisen tog rigtig fat.

På trods af positive takter er langt størstedelen af kurserne langt under niveauet, fra før finanskrisen gjorde sit indtog.

Aktierne bliver hvor de er

Det gælder blandt andet for Comendo-aktien, hvis kurs på to år er faldet næsten 90 procent.

Du kan se bestyrelsesformand Poul-Erik Lunds forsvar for Comendo-aktien her.

En anden aktie der ikke handles meget er Columbus IT-aktien. Den er faldet med lidt over 60 procent på to år.

Økonomidirektør Hans Henrik Thrane er dog fortrøstningsfuld. Se hans forklaring aktien her.

Vi kan komme tilbage

Netop Solutions har også oplevet et betydeligt fald. 88 procent er kursen faldet.

Men virksomheden var også i store problemer inden krisen.

"Det er et voldsomt fald, men selve kursfaldet håndterer jeg sådan set ikke. Jeg har været ansat herude i to et halvt år for at lave en turnaround af Danware Data (Netop's tidligere navn, red.). Danware Data havde i og for sig selv en krise før finanskrisen kom. Så det har været sådan lidt en dobbelt en og tumle med," siger administrerende direktør, Kurt Groth Bager, om virksomhedens nedtur.

Men han tror ligesom de andre virksomheder på, at virksomheden kan komme tilbage.

"Det er klart, at vi er en lille virksomhed på børsen i dag, sådan som aktien står. Så der var mere ræson i det i gamle dage. Men lad os se. Det kan være, vi har mulighed for at komme tilbage igen," siger han.

Netop Solutions, Columbus IT og Comendo har alle leveret positive regnskaber for de første kvartaler i 2010.

Læs også: Så meget værdi har de danske it-aktier tabt.

Her kan du læse to aktieksperters vurdering af, hvordan de danske it-aktier har klaret sig det seneste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S