De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

Værdien af de danske børsnoterede it-selskaber er raslet ned med ekspresfart i de seneste år.

Artikel top billede

Læs også: Så meget værdi har de danske it-aktier tabt.

OMX-børsen bugner ikke ligefrem med it-aktier, og de fleste hører til i kategorien for mindre selskaber - de såkaldte small cap-aktier.

Fælles for langt de fleste er også, at de ikke har indhentet niveauet, de var på for to år siden, inden krisen tog rigtig fat.

På trods af positive takter er langt størstedelen af kurserne langt under niveauet, fra før finanskrisen gjorde sit indtog.

Aktierne bliver hvor de er

Det gælder blandt andet for Comendo-aktien, hvis kurs på to år er faldet næsten 90 procent.

Du kan se bestyrelsesformand Poul-Erik Lunds forsvar for Comendo-aktien her.

En anden aktie der ikke handles meget er Columbus IT-aktien. Den er faldet med lidt over 60 procent på to år.

Økonomidirektør Hans Henrik Thrane er dog fortrøstningsfuld. Se hans forklaring aktien her.

Vi kan komme tilbage

Netop Solutions har også oplevet et betydeligt fald. 88 procent er kursen faldet.

Men virksomheden var også i store problemer inden krisen.

"Det er et voldsomt fald, men selve kursfaldet håndterer jeg sådan set ikke. Jeg har været ansat herude i to et halvt år for at lave en turnaround af Danware Data (Netop's tidligere navn, red.). Danware Data havde i og for sig selv en krise før finanskrisen kom. Så det har været sådan lidt en dobbelt en og tumle med," siger administrerende direktør, Kurt Groth Bager, om virksomhedens nedtur.

Men han tror ligesom de andre virksomheder på, at virksomheden kan komme tilbage.

"Det er klart, at vi er en lille virksomhed på børsen i dag, sådan som aktien står. Så der var mere ræson i det i gamle dage. Men lad os se. Det kan være, vi har mulighed for at komme tilbage igen," siger han.

Netop Solutions, Columbus IT og Comendo har alle leveret positive regnskaber for de første kvartaler i 2010.

Læs også: Så meget værdi har de danske it-aktier tabt.

Her kan du læse to aktieksperters vurdering af, hvordan de danske it-aktier har klaret sig det seneste år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos