Opkøb i sikkerhedsbranchen hæmmer innovationen

Intels opkøb af McAfee betegnes som seneste i en række eksempler på opkøb, der kan true udviklingen i it-sikkerhedsbranchen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Flere it-chefer og -analytikere peger på, at Intels opkøb af McAfee for 44,6 milliarder kroner og Hewlett-Packards opkøb af Fortify i sidste uge er de seneste eksempler på en tendens, der kan komme til at true den langsigtede innovation i it-sikkerhedsbranchen.

Disse to aftaler er blot de seneste i en lang række fusioner og opkøb i it-sikkerhedsbranchen i de senere år.

Opkøbet af McAfee udgør en temmelig uventet entré i it-sikkerhedsmarkedet af Intel. Men chipgigantens manøvre følger lignende initiativer fra andre store leverandører som IBM, Cisco, EMC og Symantec - samt HP - med opkøb af sikkerhedsleverandører.

På den ene side understreger disse opkøb, at it-sikkerhedsmarkedet fortsat er robust - Intel vil betale næsten 45 milliarder kroner for en virksomhed med en omsætning i 2009 på under 11,6 milliarder kroner. Denne pris er ifølge analytikerne et tegn på, hvor værdifulde it-sikkerhedsfirmaerne er blevet.

På den anden side kan den store taber blive innovationen, når de store leverandører sluger store og små producenter af it-sikkerhedsværktøjer. "Jeg tror, at innovationen vil blive ramt," siger Jan Oltsik, der er analytiker hos Enterprise Strategy Group. "Opkøb plejer ikke ligefrem at hjælpe på innovationen, når små, innovative firmaer bliver til produkt-funktioner elle divisioner i store virksomheder."

Den innovative kant er blevet sløv

Oltsik refererer her til TippingPoint, der blev opkøb i 2005 af 3Com og derefter af HP sidste år samt til Internet Security Systems, som blev opkøbt af IBM i 2006 for 7,6 milliarder kroner.

"ISS og TippingPoint var to af de mere innovative it-sikkerhedsfirmaer, indtil de blev opkøbt," påpeger han.

"Selvom det nu ser ud til, at HP igen vil investere i TippingPoint, så har firmaet ligget stille hen i nogle år, hvor imens dets innovative kant er blevet sløv. Det samme gælder for ISS," siger Oltsik.

Han mener, at det ville være fornuftigt af de store leverandører at fokuserer på at udvikle tæt integrerede it-sikkerhedsprodukter.

"Regeringen er klar til at finansiere denne slags løsninger. Virksomheder som Cisco, Juniper, RSA og Symantec er nødt til at erkende, at der vil opstå et kolossalt marked for nye slags sikkerhedsløsninger i den nære fremtid," siger han.

De nylige opkøb er hovedsageligt drevet af de store it-virksomheders behov for at have it-sikkerhedsprodukter i deres porteføljer, vurderer Matt Kesner, der er it-chef for advokatfirmaet Fenwick & West.

"Jeg har en formodning om, at det, der driver denne tendens, er, at kunderne ønsker at høre om, hvilke sikkerhedshensyn der er, når de køber et hvilket som helst it-produkt, stort som småt," siger han.

Også han mener dog, at disse opkøb kan hæmme innovationen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S