Så meget værdi har de danske it-aktier tabt

Se her, hvor meget de danske it-aktier har tabt i værdi på blot to år.

Artikel top billede

De danske it-aktier har ikke haft det nemt de seneste par år.

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

Herunder er forskellen i de danske it-aktie-kurser fra for to år siden og i dag.

Det er er værd at bemærke, at virksomhederne sagtens kan være steget i forhold til niveauet i 2009, hvor mange virksomheder ramte bunden.

Derudover skal der tages forbehold for, at virksomheder i løbet af de to år kan have foretaget aktiesplit. Det vil sige, at aktierne deles i mindre dele, og dermed får mindre værdi.

Selskaberne på den mindre vækstbørs, First North, er ikke med på listen.

Tidsintervallet for denne sammenligning er 20. august 2008 - 31. august 2010.

Prisen for en aktie dengang og nu står øverst. Den procentvise ændring står nedenunder.

Netop Solutions

73,00 kroner - 8,60 kroner
-88,2 procent

Læs administrerende direktør Kurt Groth Bagers kommentar til tallene her.

Comendo

12,00 kroner - 1,47 kroner
-87,8 procent

Læs bestyrelsesformand Poul-Erik Lunds kommentar til tallene her.

Columbus IT Partner

6,1 kroner - 2,20 kroner
-64,0 procent

Læs økonomidirektør Hans Henrik Thranes kommentar til tallene her.

Rovsing

3,56 kroner - 1,32 kroner
-63,0 procent

RTX Telecom

27,00 kroner - 11,00 kroner
-59,3 procent

Danionics

6,45 kroner - 2,75 kroner
-57,4 procent

Thrane & Thrane

260,00 kroner - 183,50 kroner
-29,2 procent

Euroinvestor

10,7 kroner - 9,00 kroner
-15,9 procent

Trifork

7,15 kroner - 6,3 kroner
-11,9 procent

SimCorp

866,00 kroner - 793,00 kroner
-8,4 procent

Topsil Semiconductor Materials

1,45 kroner - 1,42 kroner
-2,1 procent

Virksomheder med plus:

Cbrain

5,0 kroner - 6,0 kroner
+20,00 procent

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

Her kan du læse to aktieksperters vurdering af, hvordan de danske it-aktier har klaret sig det seneste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S