Så meget værdi har de danske it-aktier tabt

Se her, hvor meget de danske it-aktier har tabt i værdi på blot to år.

Artikel top billede

De danske it-aktier har ikke haft det nemt de seneste par år.

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

Herunder er forskellen i de danske it-aktie-kurser fra for to år siden og i dag.

Det er er værd at bemærke, at virksomhederne sagtens kan være steget i forhold til niveauet i 2009, hvor mange virksomheder ramte bunden.

Derudover skal der tages forbehold for, at virksomheder i løbet af de to år kan have foretaget aktiesplit. Det vil sige, at aktierne deles i mindre dele, og dermed får mindre værdi.

Selskaberne på den mindre vækstbørs, First North, er ikke med på listen.

Tidsintervallet for denne sammenligning er 20. august 2008 - 31. august 2010.

Prisen for en aktie dengang og nu står øverst. Den procentvise ændring står nedenunder.

Netop Solutions

73,00 kroner - 8,60 kroner
-88,2 procent

Læs administrerende direktør Kurt Groth Bagers kommentar til tallene her.

Comendo

12,00 kroner - 1,47 kroner
-87,8 procent

Læs bestyrelsesformand Poul-Erik Lunds kommentar til tallene her.

Columbus IT Partner

6,1 kroner - 2,20 kroner
-64,0 procent

Læs økonomidirektør Hans Henrik Thranes kommentar til tallene her.

Rovsing

3,56 kroner - 1,32 kroner
-63,0 procent

RTX Telecom

27,00 kroner - 11,00 kroner
-59,3 procent

Danionics

6,45 kroner - 2,75 kroner
-57,4 procent

Thrane & Thrane

260,00 kroner - 183,50 kroner
-29,2 procent

Euroinvestor

10,7 kroner - 9,00 kroner
-15,9 procent

Trifork

7,15 kroner - 6,3 kroner
-11,9 procent

SimCorp

866,00 kroner - 793,00 kroner
-8,4 procent

Topsil Semiconductor Materials

1,45 kroner - 1,42 kroner
-2,1 procent

Virksomheder med plus:

Cbrain

5,0 kroner - 6,0 kroner
+20,00 procent

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

Her kan du læse to aktieksperters vurdering af, hvordan de danske it-aktier har klaret sig det seneste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S