Ny lov: Telestyrelsen kan nu tvangsdele teleselskaber

IT- og Telestyrelsen får fremover mulighed for at adskille infrastruktur- fra tjenesteforretningen hos et dominerende teleselskab. Læs her om det nye redskab.

Artikel top billede

Funktionel separation eller funktionel adskillelse.

Det er titlen på et nyt værktøj, som IT- og Telestyrelsen fremover får til at regulere det danske telemarked, når den ny telelov træder i kraft senest til maj næste år.

Kort fortalt er funktionel separation et redskab, som giver IT- og Telestyrelsen mulighed for at adskille et teleselskabs infrastruktur-forretning fra tjenesteforretningen, hvis styrelsen finder det nødvendigt for at fremme konkurrencen. Ejerforholdet forbliver dog uændret.

Redskabet bliver en del af den danske telelovgivning, fordi de danske lovgivere skal implementere den europæiske teledirektiv-pakke.

Lektor Søren Sandfeld Jakobsen fra Copenhagen Business School kalder det for et "kontroversielt" redskab, som de danske telemyndigheder nu får i værktøjskassen.

"Det hviler på et EU-direktiv, og da det her blev forhandlet i EU, var det her en af de største anstødssten," siger han om det nye værktøj.

Det er sidste udvej
Søren Sandfeld Jakobsen siger dog om det nye redskab, at der skal meget til, før IT- og Telestyrelsen vil tage det i brug.

"IT- og Telestyrelsen mere end antyder, at det her er 'last resort'. Det er den allersidste mulighed, og der er forskellige håndtag, man kan dreje på i teleloven, før man når til funktionel separation," siger lektoren og tilføjer:

"Man skal ikke bare sandsynliggøre, at alle andre muligheder er udtømte. Man skal bevise det."

EU skal med på råd

I bemærkningerne til lovforslaget står der også, at det er en sidste udvej at tage redskabet i brug, påpeger Søren Sandfeld Jakobsen.

"Hvis en sådan forpligtelse (funktionel separation, red.) pålægges, vil det være administrativt og økonomisk byrdefuldt for en sådan udbyder (med en stærk markedsposition, red.). Der er opstillet en række betingelser, som skal være opfyldt, for at IT- og Telestyrelsen kan pålægge en forpligtelse om funktionel adskillelse. Et sådant tiltag vil derfor kun kunne gennemføres rent undtagelsesvist," står der blandt andet i bemærkningerne til den ny lov.

EU har en finger med
Desuden kan IT- og Telestyrelsen ikke nøjes med, at myndigheden træffer afgørelsen nationalt, fremgår det af lovforslaget.

"IT- og Telestyrelsen skal, hvis styrelsen påtænker at anvende forpligtelsen, indhente Europa-Kommissionens samtykke til at anvende forpligtelsen om funktionel adskillelse," hedder det i bemærkningerne.

Høringsfasen til den ny telelov udløb ved sidste måneds udgang. Selve loven skal være på plads inden 25. maj næste år, da det er fristen for implementeringen af EU's teledirektiv-pakke.

Computerworld følger op med artikler om, hvorvidt funktionel separation vil få nogen betydning i Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S