Vi vil snart se Apples iPad-chip i nye apparater

Varianter af Apples energieffektive A4-chip vil dukke op i helt nye typer apparater til blandt andet cloud-storage.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Computerworld News Service: Apples internt udviklede A4-chip vil muligvis blive integreret i nye apparater såsom strømbesparende servere, tv eller kommunikations- og underholdnings-udstyr, hvis virksomheden forsøger at udvide chippens markedstilstedeværelse, vurderer analytikere.

Den energieffektive chip er designet til enheder, der ikke kræver mange hestekræfter, men kan justeres til at få mere kraft til beregning, grafik eller kommunikation.

Co-processor

Selvom det er usandsynligt, er der dog en svag mulighed for, at A4 vil blive integreret i fremtidige Macs som en co-processor ved siden af Intels til specifikke opgaver inden for netværk, sikkerhed eller instant-on, mener analytikere.

Denne type hybridcomputere vil dog nok blive dyrere, og der er større risiko for software-kompatibilitetsproblemer.

A4-chippen blev offentliggjort i januar, da Apple løftede sløret for iPad.

Chippen er nu også at finde i både Apples iPhone 4 og den nye Apple TV, som blev introduceret i sidste uge. Den såkaldte system-on-chip inkluderer en ARM-processor, der kører ved en gigahertz og en grafik-kerne, der formår at vise 720p HD-video.

Hvis Apple beslutter at udvide A4 til flere apparater, så vil de mest sandsynlige kandidater være energieffektive servere, vurderer Jack Gold, der er chefanalytiker hos J. Gold Associates.

"Jeg vil tro, at A4 kan blive at finde i lette 'server'-apparater såsom mediaservere, hvor man faktisk ikke har brug for kraften fra en Intel Core i3 eller i5. Og der er virksomheder, der allerede undersøger ARM-baserede servere, så jeg vil mene, at det er denne vej, Apple kan tænkes at gå," siger Gold.

Arm er populær

Energieffektive chip baseret på design fra ARM bruges i de fleste smartphones i dag og er langsomt ved at bane sig vej ind i servermarkedet som alternativer til de mere strømslugende x86-processorer fra Intel og Advanced Micro Devices.

Virksomheder som Marvell og Smooth Stone har offentliggjort planer om at bygge servere til cloud-miljøer med ARM-processorer.

Apple går grundlæggende den samme vej med A4, som Intel gør med sine energieffektive Atom-processorer, som allerede bruges i strømbesparende servere, siger Dean McCarron, der er chefanalytiker hos Mercury Research.

Med en lavere pris end x86-chippene kan A4-chippen blive et attraktivt alternativ til Atom. "ARM bruges allerede i denne produktklasse," påpeger McCarron.

Mediaservere kræver ikke megen processorkraft og fungerer mere som netværksservere, der lagrer og leverer multimedia, forklarer McCarron.

På den anden side er mediaserver-segmentet allerede dækket godt ind af Apple TV og Mac Mini.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S