Ny mobil-superchip øger performance fem gange

Femdobbelt performance og meget lavt strømforbrug, lyder løftet fra Arm Holdings om selskabets nye superchip til mobil-verdenen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Arm Holdings har løftet sløret for virksomhedens næste store chip-design, der efter sigende vil levere femdobbelt performance, som virksomheden håber vil tage chippen fra smartphones og til nye typer udstyr, som for eksempel high-performance routere og servere.

Arms topledelse lancerede Cortex-A15 MPCore ved en pressekonference i San Francisco onsdag aften.

Navnet skal angiveligt illustrere, hvor stort et fremskridt chippen udgør - Arms nuværende designs er Cortex-A8 og Cortex-A9.

"Det er stor dag for os," sagde Eric Schorn, der er vice president for marketing hos Arm.

Det største nogensinde
"Det er faktisk det største, der nogensinde er sket for Arm," fortsatte han.

Chip fra Arm bliver anvendt i de fleste smartphones i dag, heriblandt i iPhone og Android-baserede enheder.

De kan desuden findes i printere, harddiske og en lang række andre elektroniske produkter.

Arm skaber designet til chippen, som bliver licenseret og produceret af virksomheder som Texas Instruments og Samsung.

Der er stadig lang vej, inden A15 kommer på hylderne. Faktisk forventes dens forgænger, Cortex-A9, først at komme i handlen i slutningen af i år.

Smartphones og andre enheder med A15 vil blive sat til salg hen mod slutningen af 2012, fortalte Eric Schorn.

Men det afholder ikke Arm fra at komme med store påstande allerede nu.

Virksomheden mener, at A15 vil kunne tilbyde fem gange så meget performance som den hurtigste Arm-chip, der findes på markedet i dag, nemlig dual-core Cortex-A8 der kører med 1GHz.

A15 vil skulle bruges til at bygge chip med to, fire, otte og måske endda 16 processorkerner, der hver vil køre med 2.5GHz, sagde Eric Schorn.

Smartphones kræver kun single- og dual-core processorer, men Arm håber, at de mere kraftfulde versioner af A15 vil åbne op for nye markeder.

Virksomheden har allerede øjnene rettet mod tablet-pc'er og media-servere til hjemmebrug på forbrugermarkedet, og mod trådløse basestationer, high-end routere og servere til virksomheder.

Lavt strømforbrug

Arm håber, at det lave strømforbrug, som virksomhedens chip er kendt for, vil kunne overtale udstyrsproducenterne til at anvende A15 i deres nye produkter.

Arm vil ikke endnu fortælle, hvor meget strøm den nye chip kommer til at forbruge, men virksomheden siger, at A15 på det område vil være sammenlignelig med Arms nuværende designs .

A15 markerer "et stort skridt fremad" for Arm, siger brancheanalytikeren Nathan Brookwood fra Insight64.

"Chippen er tydeligvis blevet skabt til at kunne håndtere opgaver, som er uden for de nuværende designs rækkevidde," siger han.

Den vil desuden blive i stand til at køre virtualiserede styresystemer, hvilket vil gøre det muligt for smartphone-brugerne at skifte mellem forskellige operativsystemer, et til hjemmebrug og et til arbejdet, for eksempel.

Den vil også gøre det nemmere for applikationsudviklere at opdatere software i felten, uden nødvendigvis at skulle samarbejde med enhedsproducenterne.

A15 vil understøtte op til 1TB fysisk hukommelse, mod 4GB i dag.

Det vil, kombineret med virtualisering, gøre den til et oplagt valg for visse typer servere.

Chippen vil måske ikke være kraftfuld nok til konsoliderede arbejdsopgaver, men man kan også bruge virtualisering til andre ting, som for eksempel til at gennemføre failover af arbejdsopgaver til en anden server.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job