PBS ejer domænenavne til overflod

PBS, der ønsker at tvangsovertage nets.dk, har i forvejen rigeligt med domænenavne at vælge imellem. Det afslører en søgning hos DK Hostmaster. Mange af domænerne er ikke i brug.

Artikel top billede

PBS har for nylig skiftet navn til Nets. I den forbindelse har firmaet ikke sørget for at sikre sig, at domænenavnet nets.dk var ledigt.

Men forsømmelsen af det åbenlyst nødvendige i at sikre sig en internetadresse, der matcher det nye navn, skyldes ikke, at PBS ikke ved, hvordan man registrerer domænenavne. Faktisk har PBS og virksomhedens datterselskaber registreret i alt 100 .dk domæner. Det viser en søgning i DK Hostmasters whois-database.

Langt størsteparten af de registrerede domænenavne relaterer sig til PBS' aktiviteter. For eksempel henviser domænet pbsterminaler.dk til en sektion på PBS' hovedside, der
handler om netop Dankort-terminaler.

Men mange af domænenavnene er slet ikke aktive. Det gælder eksempelvis standardcheck.dk, erhvervsbetalinger.dk, og contentbilling.dk. 

Derudover står PBS som ejer af en mindre håndfuld mere eller mindre eksotiske domænenavne, så som netbuketten.dk og fodboldvm.dk. 

Er blevet brugt til forskellige aktiviteter

Hos PBS forklarer kommunikationsmedarbejder Pernille Kylling, at PBS har registreret domænenavnene, fordi PBS har flere forskellige produkter og opererer i flere forskellige lande. De mere eksotiske af domænerne er blevet brugt i forbindelse med forskellige aktiviteter.

PBS ønsker stadig ikke at kommentere den aktuelle sag, hvor firmaet har indklaget en webdesigneren Sten Kristian Axelsen for Domæneklagenævnet med henblik på at få overdraget domænet nets.dk. Pernille Kylling beklager dog sagen.

"Vi er kede af, at sagen er kommet så vidt, og vi kan ikke genkende den beskrivelse af forløbet, som Sten Axelsen giver. Vi har bestræbt os på en konstruktiv dialog, men har desværre ikke kunnet få en aftale i stand om køb af nets.dk. Derfor har vi måttet gå videre med sagen til Domæneklagenævnet, som sikrer, at uenigheder af denne type bliver løst, så vi kan få en afklaring på, hvem der har ret til domænet," siger hun.

Se hele liste over domænenavne på næste side.

coinclick.dk
contentbilling.dk
medsend-bilag.dk
medsendbilag.dk
net-id.dkpbstest.dk
efakturaprint.dk
betalingssuite.dk
paymentsuite.dk
mstestgroup.dk
kort-e-nyt.dk
pbsterminaler.dk
pay-attention.dk
tilmeld-pay-attention.dk
dankort.dk
dankort-net.dk
dankortnet.dk
e-dankort.dk
edankort.dk
edankortspil.dk
netbuketten.dk
nyt-dankort.dk
nytdankort.dk
pbs-nordic.dk
pbscyclingnetwork.dk
efakturaforhandler.dk
pbsterminal.dk
n3mid.dk
automatiske-betalinger.dk
automatiskebetalinger.dk
detnemmesteiverden.dk
elektronisk-indbetalingskort.dk
elektroniskindbetalingskort.dk
kortboks.dk
kortbox.dk
leverandørservice.dk
opkraevning.dk
opkraevninger.dk
opkrævning.dk
opkrævninger.dk
opkrævningsservice.dk
payment-business-services.dk
pbsnet.dk
paymentbusinessservices.dk
dankort-forretning.dk
dankortforretning.dk
betalingsservice-web.dk
betalingsserviceweb.dk
millionaerkonto.dk
pbs-erhverv.dk
pbserhverv.dk
betalingservice.dk
betalingsloesning.dk
betalingslosning.dk
betalingsservice.dk
chipkort.dk
danmoent.dk
danmont.dk
dkkort.dk
e-faktura.dk
efaktura.dk
guldkort.dk
kortbetalinger.dk
maestro.dk
net-faktura.dk
netfaktura.dk
pbsas.dk
pbs-bestyrelse.dk
pbs.dk
pbs-indberetning.dk
pbspdks.dk
pdks.dk
pengeinstitutternesbetalingssystemer.dk
pinkode.dk
standardcheck.dk
telesec.dk
visacard.dk
visadankort.dk
visa-electron.dk
visaelectron.dk
visa-kort.dk
betalingsservice-plus.dk
erhvervsbetalinger.dk
leverandoerservice.dk
m-betalinger.dk
mobil-betaling.dk
mobilepayment.dk
overfoerselsservice.dk
pbsmobilbetaling.dk
pbs2.dk
currens.dk
fodboldvm.dk
betaling.dk
payments.dk
pbsint.dk
pbs-international.dk
pbsinternational.dk
pbs-payments.dk
pbspayments.dk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS