PBS ejer domænenavne til overflod

PBS, der ønsker at tvangsovertage nets.dk, har i forvejen rigeligt med domænenavne at vælge imellem. Det afslører en søgning hos DK Hostmaster. Mange af domænerne er ikke i brug.

Artikel top billede

PBS har for nylig skiftet navn til Nets. I den forbindelse har firmaet ikke sørget for at sikre sig, at domænenavnet nets.dk var ledigt.

Men forsømmelsen af det åbenlyst nødvendige i at sikre sig en internetadresse, der matcher det nye navn, skyldes ikke, at PBS ikke ved, hvordan man registrerer domænenavne. Faktisk har PBS og virksomhedens datterselskaber registreret i alt 100 .dk domæner. Det viser en søgning i DK Hostmasters whois-database.

Langt størsteparten af de registrerede domænenavne relaterer sig til PBS' aktiviteter. For eksempel henviser domænet pbsterminaler.dk til en sektion på PBS' hovedside, der
handler om netop Dankort-terminaler.

Men mange af domænenavnene er slet ikke aktive. Det gælder eksempelvis standardcheck.dk, erhvervsbetalinger.dk, og contentbilling.dk. 

Derudover står PBS som ejer af en mindre håndfuld mere eller mindre eksotiske domænenavne, så som netbuketten.dk og fodboldvm.dk. 

Er blevet brugt til forskellige aktiviteter

Hos PBS forklarer kommunikationsmedarbejder Pernille Kylling, at PBS har registreret domænenavnene, fordi PBS har flere forskellige produkter og opererer i flere forskellige lande. De mere eksotiske af domænerne er blevet brugt i forbindelse med forskellige aktiviteter.

PBS ønsker stadig ikke at kommentere den aktuelle sag, hvor firmaet har indklaget en webdesigneren Sten Kristian Axelsen for Domæneklagenævnet med henblik på at få overdraget domænet nets.dk. Pernille Kylling beklager dog sagen.

"Vi er kede af, at sagen er kommet så vidt, og vi kan ikke genkende den beskrivelse af forløbet, som Sten Axelsen giver. Vi har bestræbt os på en konstruktiv dialog, men har desværre ikke kunnet få en aftale i stand om køb af nets.dk. Derfor har vi måttet gå videre med sagen til Domæneklagenævnet, som sikrer, at uenigheder af denne type bliver løst, så vi kan få en afklaring på, hvem der har ret til domænet," siger hun.

Se hele liste over domænenavne på næste side.

coinclick.dk
contentbilling.dk
medsend-bilag.dk
medsendbilag.dk
net-id.dkpbstest.dk
efakturaprint.dk
betalingssuite.dk
paymentsuite.dk
mstestgroup.dk
kort-e-nyt.dk
pbsterminaler.dk
pay-attention.dk
tilmeld-pay-attention.dk
dankort.dk
dankort-net.dk
dankortnet.dk
e-dankort.dk
edankort.dk
edankortspil.dk
netbuketten.dk
nyt-dankort.dk
nytdankort.dk
pbs-nordic.dk
pbscyclingnetwork.dk
efakturaforhandler.dk
pbsterminal.dk
n3mid.dk
automatiske-betalinger.dk
automatiskebetalinger.dk
detnemmesteiverden.dk
elektronisk-indbetalingskort.dk
elektroniskindbetalingskort.dk
kortboks.dk
kortbox.dk
leverandørservice.dk
opkraevning.dk
opkraevninger.dk
opkrævning.dk
opkrævninger.dk
opkrævningsservice.dk
payment-business-services.dk
pbsnet.dk
paymentbusinessservices.dk
dankort-forretning.dk
dankortforretning.dk
betalingsservice-web.dk
betalingsserviceweb.dk
millionaerkonto.dk
pbs-erhverv.dk
pbserhverv.dk
betalingservice.dk
betalingsloesning.dk
betalingslosning.dk
betalingsservice.dk
chipkort.dk
danmoent.dk
danmont.dk
dkkort.dk
e-faktura.dk
efaktura.dk
guldkort.dk
kortbetalinger.dk
maestro.dk
net-faktura.dk
netfaktura.dk
pbsas.dk
pbs-bestyrelse.dk
pbs.dk
pbs-indberetning.dk
pbspdks.dk
pdks.dk
pengeinstitutternesbetalingssystemer.dk
pinkode.dk
standardcheck.dk
telesec.dk
visacard.dk
visadankort.dk
visa-electron.dk
visaelectron.dk
visa-kort.dk
betalingsservice-plus.dk
erhvervsbetalinger.dk
leverandoerservice.dk
m-betalinger.dk
mobil-betaling.dk
mobilepayment.dk
overfoerselsservice.dk
pbsmobilbetaling.dk
pbs2.dk
currens.dk
fodboldvm.dk
betaling.dk
payments.dk
pbsint.dk
pbs-international.dk
pbsinternational.dk
pbs-payments.dk
pbspayments.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S