PBS ejer domænenavne til overflod

PBS, der ønsker at tvangsovertage nets.dk, har i forvejen rigeligt med domænenavne at vælge imellem. Det afslører en søgning hos DK Hostmaster. Mange af domænerne er ikke i brug.

Artikel top billede

PBS har for nylig skiftet navn til Nets. I den forbindelse har firmaet ikke sørget for at sikre sig, at domænenavnet nets.dk var ledigt.

Men forsømmelsen af det åbenlyst nødvendige i at sikre sig en internetadresse, der matcher det nye navn, skyldes ikke, at PBS ikke ved, hvordan man registrerer domænenavne. Faktisk har PBS og virksomhedens datterselskaber registreret i alt 100 .dk domæner. Det viser en søgning i DK Hostmasters whois-database.

Langt størsteparten af de registrerede domænenavne relaterer sig til PBS' aktiviteter. For eksempel henviser domænet pbsterminaler.dk til en sektion på PBS' hovedside, der
handler om netop Dankort-terminaler.

Men mange af domænenavnene er slet ikke aktive. Det gælder eksempelvis standardcheck.dk, erhvervsbetalinger.dk, og contentbilling.dk. 

Derudover står PBS som ejer af en mindre håndfuld mere eller mindre eksotiske domænenavne, så som netbuketten.dk og fodboldvm.dk. 

Er blevet brugt til forskellige aktiviteter

Hos PBS forklarer kommunikationsmedarbejder Pernille Kylling, at PBS har registreret domænenavnene, fordi PBS har flere forskellige produkter og opererer i flere forskellige lande. De mere eksotiske af domænerne er blevet brugt i forbindelse med forskellige aktiviteter.

PBS ønsker stadig ikke at kommentere den aktuelle sag, hvor firmaet har indklaget en webdesigneren Sten Kristian Axelsen for Domæneklagenævnet med henblik på at få overdraget domænet nets.dk. Pernille Kylling beklager dog sagen.

"Vi er kede af, at sagen er kommet så vidt, og vi kan ikke genkende den beskrivelse af forløbet, som Sten Axelsen giver. Vi har bestræbt os på en konstruktiv dialog, men har desværre ikke kunnet få en aftale i stand om køb af nets.dk. Derfor har vi måttet gå videre med sagen til Domæneklagenævnet, som sikrer, at uenigheder af denne type bliver løst, så vi kan få en afklaring på, hvem der har ret til domænet," siger hun.

Se hele liste over domænenavne på næste side.

coinclick.dk
contentbilling.dk
medsend-bilag.dk
medsendbilag.dk
net-id.dkpbstest.dk
efakturaprint.dk
betalingssuite.dk
paymentsuite.dk
mstestgroup.dk
kort-e-nyt.dk
pbsterminaler.dk
pay-attention.dk
tilmeld-pay-attention.dk
dankort.dk
dankort-net.dk
dankortnet.dk
e-dankort.dk
edankort.dk
edankortspil.dk
netbuketten.dk
nyt-dankort.dk
nytdankort.dk
pbs-nordic.dk
pbscyclingnetwork.dk
efakturaforhandler.dk
pbsterminal.dk
n3mid.dk
automatiske-betalinger.dk
automatiskebetalinger.dk
detnemmesteiverden.dk
elektronisk-indbetalingskort.dk
elektroniskindbetalingskort.dk
kortboks.dk
kortbox.dk
leverandørservice.dk
opkraevning.dk
opkraevninger.dk
opkrævning.dk
opkrævninger.dk
opkrævningsservice.dk
payment-business-services.dk
pbsnet.dk
paymentbusinessservices.dk
dankort-forretning.dk
dankortforretning.dk
betalingsservice-web.dk
betalingsserviceweb.dk
millionaerkonto.dk
pbs-erhverv.dk
pbserhverv.dk
betalingservice.dk
betalingsloesning.dk
betalingslosning.dk
betalingsservice.dk
chipkort.dk
danmoent.dk
danmont.dk
dkkort.dk
e-faktura.dk
efaktura.dk
guldkort.dk
kortbetalinger.dk
maestro.dk
net-faktura.dk
netfaktura.dk
pbsas.dk
pbs-bestyrelse.dk
pbs.dk
pbs-indberetning.dk
pbspdks.dk
pdks.dk
pengeinstitutternesbetalingssystemer.dk
pinkode.dk
standardcheck.dk
telesec.dk
visacard.dk
visadankort.dk
visa-electron.dk
visaelectron.dk
visa-kort.dk
betalingsservice-plus.dk
erhvervsbetalinger.dk
leverandoerservice.dk
m-betalinger.dk
mobil-betaling.dk
mobilepayment.dk
overfoerselsservice.dk
pbsmobilbetaling.dk
pbs2.dk
currens.dk
fodboldvm.dk
betaling.dk
payments.dk
pbsint.dk
pbs-international.dk
pbsinternational.dk
pbs-payments.dk
pbspayments.dk

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse