PBS ejer domænenavne til overflod

PBS, der ønsker at tvangsovertage nets.dk, har i forvejen rigeligt med domænenavne at vælge imellem. Det afslører en søgning hos DK Hostmaster. Mange af domænerne er ikke i brug.

Artikel top billede

PBS har for nylig skiftet navn til Nets. I den forbindelse har firmaet ikke sørget for at sikre sig, at domænenavnet nets.dk var ledigt.

Men forsømmelsen af det åbenlyst nødvendige i at sikre sig en internetadresse, der matcher det nye navn, skyldes ikke, at PBS ikke ved, hvordan man registrerer domænenavne. Faktisk har PBS og virksomhedens datterselskaber registreret i alt 100 .dk domæner. Det viser en søgning i DK Hostmasters whois-database.

Langt størsteparten af de registrerede domænenavne relaterer sig til PBS' aktiviteter. For eksempel henviser domænet pbsterminaler.dk til en sektion på PBS' hovedside, der
handler om netop Dankort-terminaler.

Men mange af domænenavnene er slet ikke aktive. Det gælder eksempelvis standardcheck.dk, erhvervsbetalinger.dk, og contentbilling.dk. 

Derudover står PBS som ejer af en mindre håndfuld mere eller mindre eksotiske domænenavne, så som netbuketten.dk og fodboldvm.dk. 

Er blevet brugt til forskellige aktiviteter

Hos PBS forklarer kommunikationsmedarbejder Pernille Kylling, at PBS har registreret domænenavnene, fordi PBS har flere forskellige produkter og opererer i flere forskellige lande. De mere eksotiske af domænerne er blevet brugt i forbindelse med forskellige aktiviteter.

PBS ønsker stadig ikke at kommentere den aktuelle sag, hvor firmaet har indklaget en webdesigneren Sten Kristian Axelsen for Domæneklagenævnet med henblik på at få overdraget domænet nets.dk. Pernille Kylling beklager dog sagen.

"Vi er kede af, at sagen er kommet så vidt, og vi kan ikke genkende den beskrivelse af forløbet, som Sten Axelsen giver. Vi har bestræbt os på en konstruktiv dialog, men har desværre ikke kunnet få en aftale i stand om køb af nets.dk. Derfor har vi måttet gå videre med sagen til Domæneklagenævnet, som sikrer, at uenigheder af denne type bliver løst, så vi kan få en afklaring på, hvem der har ret til domænet," siger hun.

Se hele liste over domænenavne på næste side.

coinclick.dk
contentbilling.dk
medsend-bilag.dk
medsendbilag.dk
net-id.dkpbstest.dk
efakturaprint.dk
betalingssuite.dk
paymentsuite.dk
mstestgroup.dk
kort-e-nyt.dk
pbsterminaler.dk
pay-attention.dk
tilmeld-pay-attention.dk
dankort.dk
dankort-net.dk
dankortnet.dk
e-dankort.dk
edankort.dk
edankortspil.dk
netbuketten.dk
nyt-dankort.dk
nytdankort.dk
pbs-nordic.dk
pbscyclingnetwork.dk
efakturaforhandler.dk
pbsterminal.dk
n3mid.dk
automatiske-betalinger.dk
automatiskebetalinger.dk
detnemmesteiverden.dk
elektronisk-indbetalingskort.dk
elektroniskindbetalingskort.dk
kortboks.dk
kortbox.dk
leverandørservice.dk
opkraevning.dk
opkraevninger.dk
opkrævning.dk
opkrævninger.dk
opkrævningsservice.dk
payment-business-services.dk
pbsnet.dk
paymentbusinessservices.dk
dankort-forretning.dk
dankortforretning.dk
betalingsservice-web.dk
betalingsserviceweb.dk
millionaerkonto.dk
pbs-erhverv.dk
pbserhverv.dk
betalingservice.dk
betalingsloesning.dk
betalingslosning.dk
betalingsservice.dk
chipkort.dk
danmoent.dk
danmont.dk
dkkort.dk
e-faktura.dk
efaktura.dk
guldkort.dk
kortbetalinger.dk
maestro.dk
net-faktura.dk
netfaktura.dk
pbsas.dk
pbs-bestyrelse.dk
pbs.dk
pbs-indberetning.dk
pbspdks.dk
pdks.dk
pengeinstitutternesbetalingssystemer.dk
pinkode.dk
standardcheck.dk
telesec.dk
visacard.dk
visadankort.dk
visa-electron.dk
visaelectron.dk
visa-kort.dk
betalingsservice-plus.dk
erhvervsbetalinger.dk
leverandoerservice.dk
m-betalinger.dk
mobil-betaling.dk
mobilepayment.dk
overfoerselsservice.dk
pbsmobilbetaling.dk
pbs2.dk
currens.dk
fodboldvm.dk
betaling.dk
payments.dk
pbsint.dk
pbs-international.dk
pbsinternational.dk
pbs-payments.dk
pbspayments.dk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S