PBS ejer domænenavne til overflod

PBS, der ønsker at tvangsovertage nets.dk, har i forvejen rigeligt med domænenavne at vælge imellem. Det afslører en søgning hos DK Hostmaster. Mange af domænerne er ikke i brug.

Artikel top billede

PBS har for nylig skiftet navn til Nets. I den forbindelse har firmaet ikke sørget for at sikre sig, at domænenavnet nets.dk var ledigt.

Men forsømmelsen af det åbenlyst nødvendige i at sikre sig en internetadresse, der matcher det nye navn, skyldes ikke, at PBS ikke ved, hvordan man registrerer domænenavne. Faktisk har PBS og virksomhedens datterselskaber registreret i alt 100 .dk domæner. Det viser en søgning i DK Hostmasters whois-database.

Langt størsteparten af de registrerede domænenavne relaterer sig til PBS' aktiviteter. For eksempel henviser domænet pbsterminaler.dk til en sektion på PBS' hovedside, der
handler om netop Dankort-terminaler.

Men mange af domænenavnene er slet ikke aktive. Det gælder eksempelvis standardcheck.dk, erhvervsbetalinger.dk, og contentbilling.dk. 

Derudover står PBS som ejer af en mindre håndfuld mere eller mindre eksotiske domænenavne, så som netbuketten.dk og fodboldvm.dk. 

Er blevet brugt til forskellige aktiviteter

Hos PBS forklarer kommunikationsmedarbejder Pernille Kylling, at PBS har registreret domænenavnene, fordi PBS har flere forskellige produkter og opererer i flere forskellige lande. De mere eksotiske af domænerne er blevet brugt i forbindelse med forskellige aktiviteter.

PBS ønsker stadig ikke at kommentere den aktuelle sag, hvor firmaet har indklaget en webdesigneren Sten Kristian Axelsen for Domæneklagenævnet med henblik på at få overdraget domænet nets.dk. Pernille Kylling beklager dog sagen.

"Vi er kede af, at sagen er kommet så vidt, og vi kan ikke genkende den beskrivelse af forløbet, som Sten Axelsen giver. Vi har bestræbt os på en konstruktiv dialog, men har desværre ikke kunnet få en aftale i stand om køb af nets.dk. Derfor har vi måttet gå videre med sagen til Domæneklagenævnet, som sikrer, at uenigheder af denne type bliver løst, så vi kan få en afklaring på, hvem der har ret til domænet," siger hun.

Se hele liste over domænenavne på næste side.

coinclick.dk
contentbilling.dk
medsend-bilag.dk
medsendbilag.dk
net-id.dkpbstest.dk
efakturaprint.dk
betalingssuite.dk
paymentsuite.dk
mstestgroup.dk
kort-e-nyt.dk
pbsterminaler.dk
pay-attention.dk
tilmeld-pay-attention.dk
dankort.dk
dankort-net.dk
dankortnet.dk
e-dankort.dk
edankort.dk
edankortspil.dk
netbuketten.dk
nyt-dankort.dk
nytdankort.dk
pbs-nordic.dk
pbscyclingnetwork.dk
efakturaforhandler.dk
pbsterminal.dk
n3mid.dk
automatiske-betalinger.dk
automatiskebetalinger.dk
detnemmesteiverden.dk
elektronisk-indbetalingskort.dk
elektroniskindbetalingskort.dk
kortboks.dk
kortbox.dk
leverandørservice.dk
opkraevning.dk
opkraevninger.dk
opkrævning.dk
opkrævninger.dk
opkrævningsservice.dk
payment-business-services.dk
pbsnet.dk
paymentbusinessservices.dk
dankort-forretning.dk
dankortforretning.dk
betalingsservice-web.dk
betalingsserviceweb.dk
millionaerkonto.dk
pbs-erhverv.dk
pbserhverv.dk
betalingservice.dk
betalingsloesning.dk
betalingslosning.dk
betalingsservice.dk
chipkort.dk
danmoent.dk
danmont.dk
dkkort.dk
e-faktura.dk
efaktura.dk
guldkort.dk
kortbetalinger.dk
maestro.dk
net-faktura.dk
netfaktura.dk
pbsas.dk
pbs-bestyrelse.dk
pbs.dk
pbs-indberetning.dk
pbspdks.dk
pdks.dk
pengeinstitutternesbetalingssystemer.dk
pinkode.dk
standardcheck.dk
telesec.dk
visacard.dk
visadankort.dk
visa-electron.dk
visaelectron.dk
visa-kort.dk
betalingsservice-plus.dk
erhvervsbetalinger.dk
leverandoerservice.dk
m-betalinger.dk
mobil-betaling.dk
mobilepayment.dk
overfoerselsservice.dk
pbsmobilbetaling.dk
pbs2.dk
currens.dk
fodboldvm.dk
betaling.dk
payments.dk
pbsint.dk
pbs-international.dk
pbsinternational.dk
pbs-payments.dk
pbspayments.dk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg