Er VMware ved at købe Novells SUSE Linux?

Hvis VMware køber Novells styresystem, er der en chance for, at selskabet indstiller sine fjendtlige udfald mod styresystemer generelt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis VMware er på nippet til at købe Novells styresystem SUSE Linux, er det muligt, at virtualiseringskæmpen vil opgive sit korstog mod styresystemer og i stedet konkurrere mere direkte med spillere som Red Hat og Microsoft.

VMware har opnået sin succes ved at virtualisere Windows-baserede servere men har på det seneste argumenteret for, at virtualisering er ved at overtage styringen af hardwaren og reducerer således relevansen af Windows og andre styresystemer. VMware er også ved at forberede en cloud computing-service med det mål at fortrænge Windows fra desktoppen.

Men nu rapporterer Wall Street Journal, at VMware forhandler om at købe SUSE Linux af Novell, som har været fokus for rygter om opkøb, siden en hedge fund bød 11,4 milliarder kroner for virksomheden for flere måneder siden.

Hvis VMware bliver leverandør af et styresystem, vil virksomheden sandsynligvis være nødt til at anerkende, at styresystemer har større relevans, end VMware ellers har givet udtryk for.

Men VMwares angivelige forsøg på at købe SUSE Linux giver ifølge analytiker fin mening og vil hjælpe VMware i konkurrencen med sin primære rival, Microsoft, og med Red Hat, som hævder, at VMware ikke formår at tilbyde en komplet cloud-løsning, fordi virksomheden mangler et styresystem.

Hvis Microsoft Windows fastholder sin nuværende dominans, er det ikke sikkert, at VMware vil være i stand til at konkurrere i det lange løb, siger analytiker Chris Wolf fra Burton Group.

"Microsoft har altid formået at binde sin infrastruktur-software tæt sammen med sit styresystem og sine programmer," siger Wolf. "Som tiden går, er det rimeligt at antage, at Microsofts programmer vil fungere bedre på Hyper-V end på VMware."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job