Artikel top billede

Er VMware ved at købe Novells SUSE Linux?

Hvis VMware køber Novells styresystem, er der en chance for, at selskabet indstiller sine fjendtlige udfald mod styresystemer generelt.

Computerworld News Service: Hvis VMware er på nippet til at købe Novells styresystem SUSE Linux, er det muligt, at virtualiseringskæmpen vil opgive sit korstog mod styresystemer og i stedet konkurrere mere direkte med spillere som Red Hat og Microsoft.

VMware har opnået sin succes ved at virtualisere Windows-baserede servere men har på det seneste argumenteret for, at virtualisering er ved at overtage styringen af hardwaren og reducerer således relevansen af Windows og andre styresystemer. VMware er også ved at forberede en cloud computing-service med det mål at fortrænge Windows fra desktoppen.

Men nu rapporterer Wall Street Journal, at VMware forhandler om at købe SUSE Linux af Novell, som har været fokus for rygter om opkøb, siden en hedge fund bød 11,4 milliarder kroner for virksomheden for flere måneder siden.

Hvis VMware bliver leverandør af et styresystem, vil virksomheden sandsynligvis være nødt til at anerkende, at styresystemer har større relevans, end VMware ellers har givet udtryk for.

Men VMwares angivelige forsøg på at købe SUSE Linux giver ifølge analytiker fin mening og vil hjælpe VMware i konkurrencen med sin primære rival, Microsoft, og med Red Hat, som hævder, at VMware ikke formår at tilbyde en komplet cloud-løsning, fordi virksomheden mangler et styresystem.

Hvis Microsoft Windows fastholder sin nuværende dominans, er det ikke sikkert, at VMware vil være i stand til at konkurrere i det lange løb, siger analytiker Chris Wolf fra Burton Group.

"Microsoft har altid formået at binde sin infrastruktur-software tæt sammen med sit styresystem og sine programmer," siger Wolf. "Som tiden går, er det rimeligt at antage, at Microsofts programmer vil fungere bedre på Hyper-V end på VMware."

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere