Er VMware ved at købe Novells SUSE Linux?

Hvis VMware køber Novells styresystem, er der en chance for, at selskabet indstiller sine fjendtlige udfald mod styresystemer generelt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis VMware er på nippet til at købe Novells styresystem SUSE Linux, er det muligt, at virtualiseringskæmpen vil opgive sit korstog mod styresystemer og i stedet konkurrere mere direkte med spillere som Red Hat og Microsoft.

VMware har opnået sin succes ved at virtualisere Windows-baserede servere men har på det seneste argumenteret for, at virtualisering er ved at overtage styringen af hardwaren og reducerer således relevansen af Windows og andre styresystemer. VMware er også ved at forberede en cloud computing-service med det mål at fortrænge Windows fra desktoppen.

Men nu rapporterer Wall Street Journal, at VMware forhandler om at købe SUSE Linux af Novell, som har været fokus for rygter om opkøb, siden en hedge fund bød 11,4 milliarder kroner for virksomheden for flere måneder siden.

Hvis VMware bliver leverandør af et styresystem, vil virksomheden sandsynligvis være nødt til at anerkende, at styresystemer har større relevans, end VMware ellers har givet udtryk for.

Men VMwares angivelige forsøg på at købe SUSE Linux giver ifølge analytiker fin mening og vil hjælpe VMware i konkurrencen med sin primære rival, Microsoft, og med Red Hat, som hævder, at VMware ikke formår at tilbyde en komplet cloud-løsning, fordi virksomheden mangler et styresystem.

Hvis Microsoft Windows fastholder sin nuværende dominans, er det ikke sikkert, at VMware vil være i stand til at konkurrere i det lange løb, siger analytiker Chris Wolf fra Burton Group.

"Microsoft har altid formået at binde sin infrastruktur-software tæt sammen med sit styresystem og sine programmer," siger Wolf. "Som tiden går, er det rimeligt at antage, at Microsofts programmer vil fungere bedre på Hyper-V end på VMware."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS