Google-dokumenter kan snart redigeres fra iPad

Google oplyser, at ejere af Apples iPad snart vil være i stand til at redigere Google Dokumenter på deres tablet-pc.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "I dag har vi demonstreret nye mobile redigeringsfunktioner til Google Dokumenter på Android-platformen og iPad," skriver David Girouard, der er chef for Googles enterprisegruppe i et officielt blogindlæg først på ugen.

Google har føjet en tofaktor-autentifikation til programpakken Google Apps. Google Apps inkluderer Gmail, Google Dokumenter og Google Kalender.

"I løbet af de næste få uger vil medarbejdere verden over snart blive i stand til at medredigere filer samtidigt fra en endnu bredere vifte af apparater," påpeger David Girouard.

Google har dog ikke sat nogen specifik dato på, hvornår det bliver muligt at redigere Google Dokumenter og regneark på iPad.

Brugere af Google Dokumenter kan på nuværende tidspunkt læse men ikke redigere filer via iPad. Apples tablet-pc kan også bruges til at se dokumenter i adskillige formater fra Microsoft Office, når filerne først er blevet oploadet til en Google Dokumenter-konto.

Google demonstrerede samtidigt fremskridt i arbejdet med at tilføje kollaborativ redigering af Office-dokumenter via Google Dokumenter på Windows. Denne funktion går i direkte konkurrence med SharePoint, som er et af Microsofts allermest indbringende produkter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S