Google-dokumenter kan snart redigeres fra iPad

Google oplyser, at ejere af Apples iPad snart vil være i stand til at redigere Google Dokumenter på deres tablet-pc.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "I dag har vi demonstreret nye mobile redigeringsfunktioner til Google Dokumenter på Android-platformen og iPad," skriver David Girouard, der er chef for Googles enterprisegruppe i et officielt blogindlæg først på ugen.

Google har føjet en tofaktor-autentifikation til programpakken Google Apps. Google Apps inkluderer Gmail, Google Dokumenter og Google Kalender.

"I løbet af de næste få uger vil medarbejdere verden over snart blive i stand til at medredigere filer samtidigt fra en endnu bredere vifte af apparater," påpeger David Girouard.

Google har dog ikke sat nogen specifik dato på, hvornår det bliver muligt at redigere Google Dokumenter og regneark på iPad.

Brugere af Google Dokumenter kan på nuværende tidspunkt læse men ikke redigere filer via iPad. Apples tablet-pc kan også bruges til at se dokumenter i adskillige formater fra Microsoft Office, når filerne først er blevet oploadet til en Google Dokumenter-konto.

Google demonstrerede samtidigt fremskridt i arbejdet med at tilføje kollaborativ redigering af Office-dokumenter via Google Dokumenter på Windows. Denne funktion går i direkte konkurrence med SharePoint, som er et af Microsofts allermest indbringende produkter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job