It-leverandør skriver kommunes mødereferater

En jysk kommune er ikke i besiddelse af flere mødereferater om dets jobcenter-it, fordi de er skrevet af it-leverandøren.

Artikel top billede

Læs også:

Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Det er en kendt sag i it-branchen, at flere og flere it-leverandører går efter en såkaldt full-service aftale, der indeholder alt fra levering af it-systemer, hardware til konsulentbistand.

Holstebro Kommune går skridtet videre.

I hvert fald får it-leverandøren til kommunens jobcentre, Medialogic, lov til at skrive referater af møder.

Computerworld har efter konkrete tip søgt aktindsigt i omkring 10 forskellige kommuners referater fra møder, hvor repræsentanter fra Medialogic deltog.

Et enkelt mødereferat

Hos Holstebro Kommune sendte it-chef Anders Bjært Sørensen i første omgang blot ét mødereferat.

Det undrede imidlertid Computerworld, at der ikke fandtes mere end ét mødereferat mellem parterne.

I en opfølgende mail og svar fra kommunen lyder det pludselig:
"Kan Arbejdsmarkedsforvaltningen oplyse, om der er afholdt andre møder end det ene?

Svar: Ja, der har været afholdt andre møder, men desværre er Arbejdsmarkedsforvaltningnen ikke i besiddelse af referaterne (som er skrevet af Medialogic)."

I alt har ni kommuner direkte erkendt, at de har haft it-problemer i deres jobcentre i 2010. Ligesom KL har indkaldt leverandørerne KMD og Medialogic til en kammeratlig samtale.

Computerworld har fortsat ikke modtaget de omtalte mødereferater.

Medialogic har ikke ønsket at kommentere denne artikel.

Læs også:

Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S