It-leverandør skriver kommunes mødereferater

En jysk kommune er ikke i besiddelse af flere mødereferater om dets jobcenter-it, fordi de er skrevet af it-leverandøren.

Artikel top billede

Læs også:

Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Det er en kendt sag i it-branchen, at flere og flere it-leverandører går efter en såkaldt full-service aftale, der indeholder alt fra levering af it-systemer, hardware til konsulentbistand.

Holstebro Kommune går skridtet videre.

I hvert fald får it-leverandøren til kommunens jobcentre, Medialogic, lov til at skrive referater af møder.

Computerworld har efter konkrete tip søgt aktindsigt i omkring 10 forskellige kommuners referater fra møder, hvor repræsentanter fra Medialogic deltog.

Et enkelt mødereferat

Hos Holstebro Kommune sendte it-chef Anders Bjært Sørensen i første omgang blot ét mødereferat.

Det undrede imidlertid Computerworld, at der ikke fandtes mere end ét mødereferat mellem parterne.

I en opfølgende mail og svar fra kommunen lyder det pludselig:
"Kan Arbejdsmarkedsforvaltningen oplyse, om der er afholdt andre møder end det ene?

Svar: Ja, der har været afholdt andre møder, men desværre er Arbejdsmarkedsforvaltningnen ikke i besiddelse af referaterne (som er skrevet af Medialogic)."

I alt har ni kommuner direkte erkendt, at de har haft it-problemer i deres jobcentre i 2010. Ligesom KL har indkaldt leverandørerne KMD og Medialogic til en kammeratlig samtale.

Computerworld har fortsat ikke modtaget de omtalte mødereferater.

Medialogic har ikke ønsket at kommentere denne artikel.

Læs også:

Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S