It-leverandør skriver kommunes mødereferater

En jysk kommune er ikke i besiddelse af flere mødereferater om dets jobcenter-it, fordi de er skrevet af it-leverandøren.

Artikel top billede

Læs også:

Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Det er en kendt sag i it-branchen, at flere og flere it-leverandører går efter en såkaldt full-service aftale, der indeholder alt fra levering af it-systemer, hardware til konsulentbistand.

Holstebro Kommune går skridtet videre.

I hvert fald får it-leverandøren til kommunens jobcentre, Medialogic, lov til at skrive referater af møder.

Computerworld har efter konkrete tip søgt aktindsigt i omkring 10 forskellige kommuners referater fra møder, hvor repræsentanter fra Medialogic deltog.

Et enkelt mødereferat

Hos Holstebro Kommune sendte it-chef Anders Bjært Sørensen i første omgang blot ét mødereferat.

Det undrede imidlertid Computerworld, at der ikke fandtes mere end ét mødereferat mellem parterne.

I en opfølgende mail og svar fra kommunen lyder det pludselig:
"Kan Arbejdsmarkedsforvaltningen oplyse, om der er afholdt andre møder end det ene?

Svar: Ja, der har været afholdt andre møder, men desværre er Arbejdsmarkedsforvaltningnen ikke i besiddelse af referaterne (som er skrevet af Medialogic)."

I alt har ni kommuner direkte erkendt, at de har haft it-problemer i deres jobcentre i 2010. Ligesom KL har indkaldt leverandørerne KMD og Medialogic til en kammeratlig samtale.

Computerworld har fortsat ikke modtaget de omtalte mødereferater.

Medialogic har ikke ønsket at kommentere denne artikel.

Læs også:

Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Annonce

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job