OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Efter fyringen af Oracle håber tidligere OpenOffice-udviklere på et nyt makkerskab - allerhelst med Google.

Artikel top billede

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

Den gratis kontorpakke får nyt navn

En stribe OpenOffice-folk siger farvel til både Oracle og sit gamle navn, der nu bliver erstattet med et helt nyt navn, LibreOffice, hvilket du kan læse mere om her.

Ud over kodearbejde har Oracle varetaget det praktiske arbejde ved at levere infrastruktur til eksempelvis community-delen.

Men LibreOffice har allerede fundet en stribe afløsere, der kan videreføre det.

"Vi har allieret os med en række samarbejdspartnere som eksempelvis RedHat, Novell og Google," siger Leif Lodahl.

"Vi håber på, at samarbejdet med Google kan blive et makkerskab, således at Google Apps og LibreOffice kan komplimentere hinanden på desktoppen og i skyen. Der kommer til at gå noget tid, før alle er i skyen, og det hul vil vi i mellemtiden gerne lukke med LibreOffice."

"På længere sigt er ambitionen, at vi vil skabe en helt ny kodekærne til LibreOffice, så det kan benyttes i en cloud-version," siger Leif Lodahl.

Brugerne kommer i første omgang ikke til at mærke ændringer.

"Det produkt, man nu kan downloade, har de samme funktioner som tidligere. Det er blot logoer og lignende grafik, der er skiftet ud," fortæller Leif Lodahl.

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

Den gratis kontorpakke får nyt navn

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS