OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Efter fyringen af Oracle håber tidligere OpenOffice-udviklere på et nyt makkerskab - allerhelst med Google.

Artikel top billede

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

Den gratis kontorpakke får nyt navn

En stribe OpenOffice-folk siger farvel til både Oracle og sit gamle navn, der nu bliver erstattet med et helt nyt navn, LibreOffice, hvilket du kan læse mere om her.

Ud over kodearbejde har Oracle varetaget det praktiske arbejde ved at levere infrastruktur til eksempelvis community-delen.

Men LibreOffice har allerede fundet en stribe afløsere, der kan videreføre det.

"Vi har allieret os med en række samarbejdspartnere som eksempelvis RedHat, Novell og Google," siger Leif Lodahl.

"Vi håber på, at samarbejdet med Google kan blive et makkerskab, således at Google Apps og LibreOffice kan komplimentere hinanden på desktoppen og i skyen. Der kommer til at gå noget tid, før alle er i skyen, og det hul vil vi i mellemtiden gerne lukke med LibreOffice."

"På længere sigt er ambitionen, at vi vil skabe en helt ny kodekærne til LibreOffice, så det kan benyttes i en cloud-version," siger Leif Lodahl.

Brugerne kommer i første omgang ikke til at mærke ændringer.

"Det produkt, man nu kan downloade, har de samme funktioner som tidligere. Det er blot logoer og lignende grafik, der er skiftet ud," fortæller Leif Lodahl.

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

Den gratis kontorpakke får nyt navn

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect