OpenOffice-folk vil erstatte Oracle med Google

Efter fyringen af Oracle håber tidligere OpenOffice-udviklere på et nyt makkerskab - allerhelst med Google.

Artikel top billede

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

Den gratis kontorpakke får nyt navn

En stribe OpenOffice-folk siger farvel til både Oracle og sit gamle navn, der nu bliver erstattet med et helt nyt navn, LibreOffice, hvilket du kan læse mere om her.

Ud over kodearbejde har Oracle varetaget det praktiske arbejde ved at levere infrastruktur til eksempelvis community-delen.

Men LibreOffice har allerede fundet en stribe afløsere, der kan videreføre det.

"Vi har allieret os med en række samarbejdspartnere som eksempelvis RedHat, Novell og Google," siger Leif Lodahl.

"Vi håber på, at samarbejdet med Google kan blive et makkerskab, således at Google Apps og LibreOffice kan komplimentere hinanden på desktoppen og i skyen. Der kommer til at gå noget tid, før alle er i skyen, og det hul vil vi i mellemtiden gerne lukke med LibreOffice."

"På længere sigt er ambitionen, at vi vil skabe en helt ny kodekærne til LibreOffice, så det kan benyttes i en cloud-version," siger Leif Lodahl.

Brugerne kommer i første omgang ikke til at mærke ændringer.

"Det produkt, man nu kan downloade, har de samme funktioner som tidligere. Det er blot logoer og lignende grafik, der er skiftet ud," fortæller Leif Lodahl.

Læs også:

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

Den gratis kontorpakke får nyt navn

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect