Du skal i gang med virtualisering inden det er for sent

Kun en ud af fire serveropgaver vil være virtuelle ved årsskiftet. Og det er alt for lidt.

Artikel top billede

Læs mere om virtualisering her.

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner vurderer, at hver fjerde serverarbejdsbyrde vil blive båret af en virtuel maskine ved afslutningen af 2010.

Gartner mener, at de store virksomheder bør forsøge at fordoble eller tredoble størrelsen af deres virtualiserings-udrulning. Du kan læse mere om virtualisering her.

"Over 80 procent af de store virksomheder har nu et virtualiserings-program eller -projekt, men kun 25 procent af alle serveropgaver vil varetages af en virtuel maskine (VM) ved afslutningen af 2010," skriver Gartner.

Det antyder, at analysehuset mener, at de store virksomheder ikke er kommet langt nok med virtualiseringen.

Den tungeste udfordring

Virtualisering er ifølge analysehuset "den tungeste udfordring i forhold til infrastruktur og drift."

Der har i årtiet foregået virtualisering på mainframe, men det er i adoptionen af virtualisering på x86-servere, som udgør 90 procent af servermarkedet, at teknologien har oplevet den største vækst.

VMwares kunder inkluderer ifølge virksomheden selv hver eneste virksomhed på Fortune 100.

Men nogle store virksomheder er stadig tilbageholdende med at placere deres mest forretningskritiske applikationer i virtuelle maskiner på grund af sikkerhedshensyn, ydelseshensyn og komplikationer med hensyn til softwarelicenser.

Andelen af virtualiserede arbejdsbyrder bør fortsætte med at stige væsentligt, da TheInfoPro og andre analytikere har rapporteret, at over halvdelen af alle nyligt udrullede servere faktisk er virtuelle maskiner, og at denne andel vil ramme 80 procent i 2012.

Kører på fysiske maskiner

Når Gartner siger, at "kun" en fjerdedel af opgaverne er virtualiserede, betyder det, at mange arbejdsbyrder stadig kører på fysiske maskiner, som de har gjort hidtil.

Hypervisorer - som du kan læse mere om her - er ofte gratis eller billige, så der er ingen problemer med tilgængeligheden i forhold til at konsolidere arbejdsbyrderne på færre fysiske maskiner.

Men "i takt med at virtualiseringen modnes, vil 'den næste store ting' blive automatisering af kompositionen og håndteringen af de virtualiserede ressourcer," vurderer Gartner.
VMware, Microsoft og Citrix, der er de tre største leverandører af virtualisering, fremhæver alle deres evne til at automatisere håndteringen af virtuelle ressourcer og til at opbygge cloud-netværk.

Men de får dog konkurrence fra blandt andet Red Hat og Novell.

Læs mere om virtualisering her.[url=https://www.computerworld.dk/art/39987]

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job