Du skal i gang med virtualisering inden det er for sent

Kun en ud af fire serveropgaver vil være virtuelle ved årsskiftet. Og det er alt for lidt.

Artikel top billede

Læs mere om virtualisering her.

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner vurderer, at hver fjerde serverarbejdsbyrde vil blive båret af en virtuel maskine ved afslutningen af 2010.

Gartner mener, at de store virksomheder bør forsøge at fordoble eller tredoble størrelsen af deres virtualiserings-udrulning. Du kan læse mere om virtualisering her.

"Over 80 procent af de store virksomheder har nu et virtualiserings-program eller -projekt, men kun 25 procent af alle serveropgaver vil varetages af en virtuel maskine (VM) ved afslutningen af 2010," skriver Gartner.

Det antyder, at analysehuset mener, at de store virksomheder ikke er kommet langt nok med virtualiseringen.

Den tungeste udfordring

Virtualisering er ifølge analysehuset "den tungeste udfordring i forhold til infrastruktur og drift."

Der har i årtiet foregået virtualisering på mainframe, men det er i adoptionen af virtualisering på x86-servere, som udgør 90 procent af servermarkedet, at teknologien har oplevet den største vækst.

VMwares kunder inkluderer ifølge virksomheden selv hver eneste virksomhed på Fortune 100.

Men nogle store virksomheder er stadig tilbageholdende med at placere deres mest forretningskritiske applikationer i virtuelle maskiner på grund af sikkerhedshensyn, ydelseshensyn og komplikationer med hensyn til softwarelicenser.

Andelen af virtualiserede arbejdsbyrder bør fortsætte med at stige væsentligt, da TheInfoPro og andre analytikere har rapporteret, at over halvdelen af alle nyligt udrullede servere faktisk er virtuelle maskiner, og at denne andel vil ramme 80 procent i 2012.

Kører på fysiske maskiner

Når Gartner siger, at "kun" en fjerdedel af opgaverne er virtualiserede, betyder det, at mange arbejdsbyrder stadig kører på fysiske maskiner, som de har gjort hidtil.

Hypervisorer - som du kan læse mere om her - er ofte gratis eller billige, så der er ingen problemer med tilgængeligheden i forhold til at konsolidere arbejdsbyrderne på færre fysiske maskiner.

Men "i takt med at virtualiseringen modnes, vil 'den næste store ting' blive automatisering af kompositionen og håndteringen af de virtualiserede ressourcer," vurderer Gartner.
VMware, Microsoft og Citrix, der er de tre største leverandører af virtualisering, fremhæver alle deres evne til at automatisere håndteringen af virtuelle ressourcer og til at opbygge cloud-netværk.

Men de får dog konkurrence fra blandt andet Red Hat og Novell.

Læs mere om virtualisering her.[url=https://www.computerworld.dk/art/39987]

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Automation Developer til Team Process Automation

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S