Du skal i gang med virtualisering inden det er for sent

Kun en ud af fire serveropgaver vil være virtuelle ved årsskiftet. Og det er alt for lidt.

Artikel top billede

Læs mere om virtualisering her.

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner vurderer, at hver fjerde serverarbejdsbyrde vil blive båret af en virtuel maskine ved afslutningen af 2010.

Gartner mener, at de store virksomheder bør forsøge at fordoble eller tredoble størrelsen af deres virtualiserings-udrulning. Du kan læse mere om virtualisering her.

"Over 80 procent af de store virksomheder har nu et virtualiserings-program eller -projekt, men kun 25 procent af alle serveropgaver vil varetages af en virtuel maskine (VM) ved afslutningen af 2010," skriver Gartner.

Det antyder, at analysehuset mener, at de store virksomheder ikke er kommet langt nok med virtualiseringen.

Den tungeste udfordring

Virtualisering er ifølge analysehuset "den tungeste udfordring i forhold til infrastruktur og drift."

Der har i årtiet foregået virtualisering på mainframe, men det er i adoptionen af virtualisering på x86-servere, som udgør 90 procent af servermarkedet, at teknologien har oplevet den største vækst.

VMwares kunder inkluderer ifølge virksomheden selv hver eneste virksomhed på Fortune 100.

Men nogle store virksomheder er stadig tilbageholdende med at placere deres mest forretningskritiske applikationer i virtuelle maskiner på grund af sikkerhedshensyn, ydelseshensyn og komplikationer med hensyn til softwarelicenser.

Andelen af virtualiserede arbejdsbyrder bør fortsætte med at stige væsentligt, da TheInfoPro og andre analytikere har rapporteret, at over halvdelen af alle nyligt udrullede servere faktisk er virtuelle maskiner, og at denne andel vil ramme 80 procent i 2012.

Kører på fysiske maskiner

Når Gartner siger, at "kun" en fjerdedel af opgaverne er virtualiserede, betyder det, at mange arbejdsbyrder stadig kører på fysiske maskiner, som de har gjort hidtil.

Hypervisorer - som du kan læse mere om her - er ofte gratis eller billige, så der er ingen problemer med tilgængeligheden i forhold til at konsolidere arbejdsbyrderne på færre fysiske maskiner.

Men "i takt med at virtualiseringen modnes, vil 'den næste store ting' blive automatisering af kompositionen og håndteringen af de virtualiserede ressourcer," vurderer Gartner.
VMware, Microsoft og Citrix, der er de tre største leverandører af virtualisering, fremhæver alle deres evne til at automatisere håndteringen af virtuelle ressourcer og til at opbygge cloud-netværk.

Men de får dog konkurrence fra blandt andet Red Hat og Novell.

Læs mere om virtualisering her.[url=https://www.computerworld.dk/art/39987]

Oversat af Thomas Bøndergaard

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S