Stor ordre på IT-styring

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 2. november 2001.


Et af Danmarks største IT-servicefirmaer WM-data SDC var i mere end 30 år et rent IBM-blåt IT-center for sparekasserne. Nu er der indkøbt CA Unicenter for et tocifret millionbeløb til at styre forskellige IT-systemer fra de mange nye kunder i erhvervslivet.

IT-servicefirmaet WM-data SDC har over de sidste 18 måneder købt og installeret Unicenter-standardløsninger fra Computer Associates (CA) til styring og afvikling af IT-systemer. Der er, efter hvad Computerworld erfarer, tale om en investering i løbet af tre år på over 10 millioner kroner. Hverken WM-data SDC eller CA vil oplyse størrelsen af den betydelige kontrakt.
SDC (Sparekassernes Data Center i Ballerup) blev oprettet for mere end 30 år siden som formentlig Danmarks første IT-serviceselskab med såkaldt facility management. Det var endnu før begrebet eksisterede. Men funktionen var som i dag at køre drift, vedligehold og udvikling af en virksomheds IT-system. Dengang var det for alle Danmarks sparekasser og Bikuben med en stor IBM-installation. Men siden april 2000 har selskabet været ejet 50/50 af WM-data og SDC.
- Herefter skulle vi ud over bankerne have forskellige private virksomheder som kunder på IT-service. Derfor skulle vi også have System Management til andre platforme end dem bankerne normalt benytter, fortæller teknologichef Søren Petersen, WM-data SDC.
Overskuelige projekter, tak
IT-management-løsninger fra IBM (Tivoli), BMC og Computer Associates (Unicenter) blev afprøvet. Valget blev CA Unicenter. Ikke som et stort koncept, men som mange delløsninger. Vi vil ikke have projekterne større og længerevarende, end vi kan overskue dem og gennemføre installationerne hurtigt, fortæller Søren Petersen.
Blandt de nye kunder hos WM-data SDC er VVS-grossisten Brødrene Dahl (AS/400), Statens Information (web-sider), Danmarks Statistik (mainframe) og Carlsberg (AS/400).
Med Unicenter-ordren til WM-data SDC har Computer Associates (CA) sat et større fodaftryk i den ellers IBM-dominerede finansielle IT-verden. CA havde allerede udstyr i Bankernes EDB-Central og Nordea.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere