IP-telefoni forsinket

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 6. november 2001.


Telia Stofa lovede i foråret at ville levere IP-telefoni til danske
antenneforeninger. Nu står det imidlertid klart, at tjenesten bliver forsinket i op til et år.

Hjørring Antenneselskab er den ubestridte pioner på det danske marked for kabelinternet. Allerede i 1999 fik kunderne mulighed for at få internet gennem antennekablet, og selskabet var også tidligt ude med en føler omkring telefoni gennem det samme kabel.
Drømmen om billig telefoni er imidlertid blevet udskudt, fordi Telia Stofa, der skulle levere IP-telefonidelen, endnu ikke er klar med en løsning.
- Vi er naturligvis utilfredse med forsinkelsen, fordi vi har sagt til vores medlemmer, at nu kom der telefoni, siger Mogens Lorentsen, formand for Hjørring Antenneselskab.
Tekniske problemer
Telia Stofa angiver tekniske problemer som årsag til, at IP-telefonien er blevet forsinket. Leverandørernes øgede fokusering betyder, at leverancer af IP-udstyret til telefonien er blevet forsinket.
- Jeg er utrolig træt af, at det er gået, som det er gået. Derfor har vi meldt ud til kunderne på en måde, så vi ikke kommer til at skuffe nogle igen, siger administrerende direktør Ole Simonsen, Telia Stofa.
Selskabet har sendt breve ud til alle sine kunder, hvor det forklarer, at man ikke bliver klar med en telefoni-løsning før til september næste år.
Teknisk set har Telia Stofa problemer med telefoni gennem modemer, der overholder DOCSIS-standarden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere