E-handel til amterne

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 9. november 2001.


EDB Gruppen og B-Data er gået sammen
om e-handelsløsning til amterne.

EDB Gruppen og B-Data har indgået en strategisk samarbejdsaftale, der letter amternes anvendelse og udnyttelse af e-handel.
Aftalen indebærer, at EDB Gruppen og B-Data vil kunne tilbyde amterne elektroniske handelsløsninger, der er integreret med indkøb-, lager- og økonomisstyresystemer. Begge selskaber er allerede i dag stærke på det amtslige område.
Millionbesparelse
Fem jyske amter benytter således både EDB Gruppens økonomistyresystem ØS2000 og B-Data's indkøbs- og logistiksystem. Det drejer sig om Nordjyllands Amt, Viborg Amt, Århus Amt, Vejle Amt og Ribe Amt. De fem amter har i dag et samlet årligt vareindkøb på mellem tre til fem milliarder. Med en forventet årlig besparelse på en til to procent af omsætningen i form af effektiviseringer og bedre udnyttelse af indkøbsaftaler vil løsningen kunne give amterne en årlig besparelse af størrelsesordenen 15 til 30 millioner kroner.
- Vores elektroniske totalkoncept sikrer, at der er maksimal fokus på datagenbrug og minimal manuel håndtering, siger direktør Niels Knudsen fra B-Data
Det er både tids- og ressourcebesparende for amterne. Vi forventer derfor, at flere amter vil vise interesse for vores fælles koncept.