Miraklernes tid er forbi

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 13. november 2001.


I mange virksomheder hænger der rundt om på opslagstavler et falmet opslag med nogenlunde denne tekst: "Det umulige klarer vi med det samme, miraklerne tager lidt længere tid." Imidlertid siger erfaringen, at der er langt mellem miraklerne i forbindelse med løsningen af arbejdsopgaver: Her er det, der virkelig batter, at bruge det rigtige værktøj. Det ved enhver, der har prøvet at skrue en skrue i med en mønt eller at slå et søm i med en træsko.

Det er muligt, du finder det ovenstående udsagn banalt, men så prøv lige at overveje den udbredte tro på mirakler, der synes at eksistere i forbindelse med IT-værktøjer.

I denne uges tema om business intelligence bringer vi to modstridende udsagn om brugen af disse systemer. Baggrunden er, at business intelligence-faciliteter i stigende grad bliver en del af database-leverandørernes standardtilbud, og at de dermed kommer inden for rækkevidde af virksomheder, der ikke hører til blandt de store koncerner.
Imidlertid er data mining-ekspert Jens Heilesen, der arbejder med udtrækning og bearbejdning af informationer fra store forretningssystemer i et teleselskab, skeptisk. Det kræver tid og erfaring at finde og kombinere sig frem til de rigtige data, og hvis det skal gøres enklere, skal dataene være forberedt til det, og så er man lige vidt, mener han.
Heroverfor står marketingchef Charlotte Lange fra Amazing Music World, der har benyttet en mindre business intelligence-løsning fra det danske selskab Data Shop.
Hun mener, at det har været nemmere og billigere end forventet at benytte business intelligence, og at det har givet firmaet uundværlige oplysninger.

Hvad skal man tro? Man skal droppe troen på mirakler og benytte det rigtige værktøj. De nye enklere løsninger kan sagtens levere relevant støtte til ledelsesbeslutninger og hjælpe til at finde frem til nye sammenhænge - specielt hvis man benytter dem til begrænsede opgaver.
Ønsker man derimod detaljerede information og at finde avancerede sammenhænge i store, komplicerede systemer, så er der ingen mirakuløse genveje, kun hårdt arbejde.

Dette gælder på mange IT-områder: Du kan sagtens få gode ERP-forretningssystemer, der kan løse langt de fleste af en mindre eller endog mellemstor virksomheds behov - blot virksomhederne erkender værktøjets begrænsninger.
Du kan også løse mange opgaver med en enkelt server, men bliver du ved med uhæmmet at fylde nye applikationer på, så stopper festen. IT er værktøjer - ikke mirakelkure.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere