Tyskland har succes med import af IT-eksperter

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 16. november 2001.


Det tyske arbejdsministerium har overskredet grænsen på 10.000 green cards til IT-
eksperter. Hvert green card
skaber yderligere to en halv
arbejdsplads.

Ordningen med at udstede de såkaldte green cards for at tiltrække IT-arbejdskraft til Tyskland er en succes. Det tyske arbejdsministerium har nu overskredet sit eget løfte om at udstede 10.000 green cards til IT-eksperter.
Ordningen trådte i kraft den 1. august sidste år og en undersøgelse viser nu, at for hvert green card, der udstedes, kommer der yderligere to en halv person i arbejde. Fire ud af fem virksomheder, der har ansat en person på et green card, mener, at deres konkurrenceevne er styrket, og tre ud af fire virksomheder er villige til at tilbyde en ubegrænset kontrakt. Arbejdstilladelsen er begrænset til fem år.
Tiltrækker højtuddannede
90 procent af dem, der indtil nu har erhvervet sig et tysk green card, har en længerevarende uddannelse inden for IT eller kommunikationsteknologi med i bagagen. For at få et green card skal man nemlig enten have en høj uddannelse eller en aftale med arbejdsgiveren, der sikrer en årsløn på mindst 100.000 D-mark, hvilket svarer til 380.000 danske kroner. Kun omkring ti procent har benyttet sig af sidstnævnte mulighed.
21 procent af dem, der har erhvervet et green card, kommer fra Indien. Næststørste gruppe kommer fra Rusland, Hviderusland, Ukraine og de baltiske stater. 88 procent af de ankomne er mænd.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere