Beskyt telefonregningen

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 7. december 2001.


Billedtekst: Nyt program forhindrer opringningsprogrammer i at ringe op til fjerne destinationer. Arkivfoto

Tusindvis af internetbrugere er blevet snydt til at downloade opringningsprogrammer, der automatisk ringede op til fjerne destinationer. Nyt program sætter en stopper for trafikken.

Nu kan internetbrugere beskytte sig mod uforvarent at falde i kløerne på smarte programmer, der udnytter opringningsmuligheden fra pc'er til at belaste telefonregningen uhyrligt. Forbrugerombudsmanden har behandlet flere hundrede sager om alt for store telefonregninger, der er blevet til, fordi internetbrugere har hentet en såkaldt dialer (opringer, red), der har overtaget telefonlinien.
Ofte er der blevet kaldt op til lande langt væk, hvilket har medført høje telefonregninger for de berørte.
Brugeren kan ikke nødvendigvis se, at der er tale om en dialer, men med et nyt program kaldet DialGuard kan man nu forhindre, at pc'en automatisk ringer op til uønskede numre.
Alarmmeddelelse
DialGuard overvåger, hvilke telefonnumre modemmet kalder op til, og afviser opkald til telefonnumre, der ikke er godkendt på forhånd af brugeren. DialGuard kan sættes op til kun at tillade opkald til specifikke telefonnumre eller at afvise opkald, der for eksempel. begynder med 00 eller 90.
Forsøger et opkaldsprogram, brugeren selv eller andre med adgang til den pågældende pc alligevel at ringe til uønskede telefonnumre, forhindres dette, og brugeren får en alarmmeddelelse på skærmen. DialGuard beskytter også mod dialers, som bruger modemmet, når brugeren ikke selv gør det.
DialGuard er udviklet af det danske softwarehus Embetrix og patentanmeldt i Europa og USA. DialGuard sælges online på www.dialguard.com for 139 kroner, og en gratis prøveversion kan downloades fra samme sted.