Umættelige fiberkrav

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 14. december 2001.


Billedteks: Behovet for mere båndbredde står bag
bestræbelserne på at bringe fiberen længere
ud mod brugerne, som den kommende
standard for 10 Gigabit Ethernet
er udtryk for.

Inden for trådløse lokalnet blev 802.11a-teknologien en realitet, mens året inden for
kabelbaserede netværk
bragte 10 Gigabit Ethernet
inden for rækkevidde.

Kravet om mere båndbredde er tilsyneladende umætteligt både på de trådløse og de faste net. Heldigvis arbejder stærke kræfter uafladeligt for at gøre det muligt at overføre flere data hurtigere.
I år har vi fået de første produkter til den nye 802.11a-standard for trådløse lokalnet, og vejen er blevet banet for 10 Gigabit Ethernet til faste netværk.
802.11a skal supplere den hidtidige 802.11b-standard for trådløse lokalnet. Hvor den tidligere standard giver hastigheder på op til 11 Mbit/s, kan den nye nå helt op mod 54 Mbit/s. Udover at sende hurtigere opererer den nye teknologi i et andet frekvervsområde, idet 802.11a sender omkring fem GHz, mens 802.11b benytter 2,5 GHz.
Dette kan være med til at fremme den nye teknologi. 2,5 GHz er nemlig det såkaldte "frie industribånd", som er meget trafikeret. I dette frekvensområde opererer en del mikrobølgeovne, og her sender også den nye kortrækkende Bluetooth-teknologi.
Teknologier forstyrrer hinanden
Faktisk har de første forsøg med Bluetooth og 802.11b på samme bundkort vist, at de to radioteknologier kan forstyrre hinanden.
Da mange ønsker at kombinere Bluetooth med trådløst lokalnet, vil det være en enkel løsning at benytte den nye teknologi.
Dette efterår har så bragt de første 802.11a-produkter. Først kom grundstenene i form af chipsæt, og på Comdex-messen i november blev der vist pc-kort fra blandt andre Intel og access points fra producenten Proxim.
På samme messe annoncerede den svenske producent Spirea en chip, der understøtter såvel 802.11a som 802.11b. Flere andre producenter lancerede produkter, der kombinerer 802.11a med Bluetooth.
Fiber nærmere til brugeren
Inden for kabelbaserede netværk har Gigabit Ethernet i høj grad været en teknologi i fremgang. Derfor er der også meget spænding omkring arbejdet for standardisering af næste generation af denne teknologi, som er ved at blive ført til ende i år.
Faktisk skulle det afgørende møde, hvor de endelige uenigheder om den kommende standard skulle fjernes, have været holdt i København i anden halvdel af september. Her skulle de betydende parter i den såkaldte 10 Gigabit Ethernet-alliance med IT-giganterne i spidsen have banet vejen for standarden, som det amerikanske standardiseringsorgan IEEE har givet betegnelsen 802.3.
Imidlertid kom sytten terrorister, som havde taget magten over fire rutefly, i vejen. I lyset af flyveforbud og usikkerhed blev mødet aflyst.
Standarden forventes dog stadig at foreligge næste forår, og 10 Gigabit Ethernet-udstyr, som skal bringe fiberoptiske forbindelser tættere på brugerne i byområder og store virksomheder, findes allerede i såkaldte foreløbige versioner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere