Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 11. januar 2002.
Under IT-aktiernes himmelflugt benyttede mange selskaber deres høje prisfastsættelse (høje aktiekurser) som betalingsmiddel ved akkvisitioner og tilkøb af andre IT-selskaber, der ligeledes havde høje værdiansættelser. Opkøberne har således siden slutningen af 1990'erne opbygget betydelig goodwill på aktivsiden af balancen som følge af disse transaktioner. De opkøbte selskaber havde nemlig typisk en anselig bogført goodwill.
Goodwill, som kan henføres til opkøb, skal i princippet afspejle de værdier i de erhvervede aktiviteter, som ikke lader sig henføre til de øvrige poster på aktivsiden. Goodwill ved opkøb er den overpris, køber giver, sammenlignet med "fair value". Det vil eksempelvis sige, at et "dyrt" tilkøbt selskab (megen goodwill på balancen og typisk en høj aktiekurs), vil give det erhvervende selskab en tilsvarende stor goodwill.
Ændrede regler
Hidtil har amerikanske selskaber skullet nedskrive goodwill på kvartalsbasis ved modregning i indtjeningen - dvs. gradvis nedskrivning i mindre bidder. Men en ændring i regnskabsreglerne tvinger nu selskaberne til årligt at skønne over goodwill og foretage årlige justeringer. Derfor vil det ikke påvirke driften eller indtjeningen fremover.
Efter de seneste 22 måneders massive kursfald på IT-aktier er megen af den opkøbte goodwill blevet betydelig mindre værd. Opkøbernes værdi er faldet (aktiekurserne er faldet drastisk), og det er de tilkøbte aktiviteters værdi givetvis også. Derfor står mange selskaber i en situation, hvor der skal foretages markante nedskrivninger af den goodwill, som de har erhvervet i de seneste år.
AOL slår rekorden
En af de største nedskrivninger i år forventes at komme fra AOL Time Warner, som i begyndelsen af året sagde, at selskabet regner med at nedskrive goodwill fra AOL's akkvisition af Time Warner med op til 60 milliarder dollars. Det vil i så fald slå JDS Uniphases rekordnedskriving af goodwill fra sidste år på godt 50 milliarder dollars. På købstidspunktet blev Time Warner værdiansat til 124 milliarder dollars. Ledelsens seneste udmelding afspejler tydeligt, at Time Warner-delen af det kombinerede selskab i dag er betydeligt mindre værd end ved købet.
I de kommende måneder kan det forventes, at de amerikanske IT-selskaber vil foretage markante nedskrivninger af goodwill. En analytiker fra Lehman Bros. skønnede, at der kan blive tale om helt op til 1.000 milliarder dollars i nedskrivninger, når man blot tager de seneste tre-fire års teknologikøb i betragtning.