Projektstyring på nettet

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 8. februar 2002.


Virksomheden TimeLog lancererer webbaseret projektstyringssystem, rettet mod små og mellemstore virksomheder.

Projektstyring behøver hverken at være tungt, tidskrævende eller noget, man skal tvinge sine medarbejdere til. Det er ideen bag projektstyringssystemet TimeLog. Det er lavet til små og mellemstore virksomheder, der lever af at udfakturere timer eller produktudvikle.
TimeLog samler opgaver som timeregistrering, projektstyring, fakturering og udregning af dækningsbidrag på projektopgaver i Èt system. Målet er både at spare tid på de administrative opgaver, men også at give projektlederne værktøjer til at styre og præge projektarbejdet.
Den nye version af TimeLog er en ren internet-version. Det betyder, at virksomhederne enten kan installere TimeLog lokalt på en webserver eller kan leje en TimeLog-version fra en af TimeLogs centrale servere, som en ASP-løsning.
- Fordelene ved ASP-løsningen er, at virksomhederne ikke behøver at bekymre sig om hardware, backup eller installation af client-software. Og så betaler man for leje pr. kvartal, så virksomheden har ikke en stor investering, før man kommer i gang med systemet, siger udviklingschef Jakob Mikkelsen fra TimeLog.
Bedre overblik
En anden fordel ved at køre software som TimeLog i en almindelig web-browser er, at der ikke skal installeres software på de enkelte medarbejderes maskiner.
- Vores udgangspunkt har været selve projektarbejdet. De virksomheder, som vi arbejder med, ønsker et projektstyringssystem, som understøtter deres specielle forhold ved projektarbejdsformen, og som derefter kan integreres til økonomisystemet - ikke omvendt, siger Jakob Mikkelsen.
Efter hans opfattelse er der penge at spare for virksomhederne ved at strukturere projektarbejdet bedre.
- Virksomhederne sparer tid på administrationsopgaverne, men langt vigtigere er det, at virksomheden kan dokumentere tidsforbruget bedre overfor kunden. Det betyder, at virksomhederne kan fakturere flere timer og bliver bedre til at give tilbud på nye projekter. Samtidigt får virksomheden et langt bedre overblik over sine processer, og bliver for eksempel i stand til at udregne dækningsbidrag på projektaktiviteterne. Små og mellemstore virksomheder har hverken behov for store reorganiseringssystemer eller dyre IT-systemer. Typisk har ledelsen et fint overblik over processerne og de faglige udfordringer. Det, de har brug for, er en række enkle værktøjer til at støtte den eksisterende arbejdsform, siger Jakob Mikkelsen.