Køb dit eget Echelon-system

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 12. februar 2002.


Billedtekst: Nu kan man skaffe sit eget overvågningssystem, som kan registrere alle tastetryk og tage aftryk af skærmbilleder - uden at brugeren kan se det.

Amerikansk sikkerhedsfirma tilbyder nu alle mulighed for total overvågning.

Det amerikanske sikkerhedsfirma WinWhatWhere regner ikke med at beskyttere af privatlivets fred bliver specielt glade for den nye version af deres overvågningsprogram Investigator 4.0.
Programmet indeholder nemlig en palette af muligheder til brug for overvågning af pc-anvendelse. Første version af WinWhatWhere Investigator kom på markedet i 1998 og siden er programmet udvidet betydeligt.
Nyt i version 4.0 er blandt andet muligheden for at opsnappe e-mails, der indeholder bestemte ord eller udtryk, og automatisk sende besked om, at den pågældende e-mail er blevet afsendt. En mulighed som man også tillægger det globale overvågningssystem, der går under betegnelsen Echelon.
Aftryk af skærmbilleder
Investigator kan desuden registrere alle tastetryk og i hemmelighed tage aftryk af det givne skærmbillede, så overvågeren kan følge med i brugerens pc-anvendelse.
Programmet kan også overvåge chat, og hvis den pågældende pc er udstyret med et web-cam kan programmet hemmeligt tage et billede og knytte det sammen med det indtastede i for eksempel en chat.
Umuligt at finde
Så ikke alene kan man se, hvad der bliver skrevet, men også se, hvem der skriver det.
Når klienten er installeret, er det umuligt at finde programmet med de almindelige søgeværktøjer på pc'en, ligesom programmet også kan sættes til at starte på bestemte tidspunkter og automatisk sættes til at afinstallere sig selv.
http://www.winwhatwhere.com