IT-sikkerhed sælger uanset skatteregler

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 4. marts 2002.


Virksomheder vil investere i IT-sikkerhed i forbindelse med hjemmearbejdspladser, også selvom dataopkoblingen ikke er skattefri, siger distributør.

Samtidig med hjemme-pc-ordningen vedtog politikerne en regel om, at arbejdsgiverbetalte dataopkoblinger skulle være skattefri.
Hvis de altså gav fuld adgang til virksomhedens netværk. Dette krav er skatteministeriet nu ved at modificere.
- Det er ikke hensigtsmæssigt at kræve fuld adgang til hele virksomhedens netværk. Det vil ofte være for omfattende og risikabelt, siger Venstres finanspolitiske ordfører Kristian Jensen.
I Skatteministeriet arbejder man derfor i øjeblikket på at indskrænke ordene "fuld adgang" til et krav om en noget mere begrænset adgang til virksomhedens data som betingelse for at arbejdsgiveren kan opnå skattefrihed.
- Vi ønsker naturligvis ikke at gøre sikkerhedsrisikoen større, end den er i forvejen hos de mange, der allerede i dag har en hjemmearbejdsplads med opkobling til virksomhedens netværk, siger Kristian Jensen.
VPN kommet for at blive
Hos et af de førende sikkerhedsfirmaer Check Point, har man fulgt de danske regler på området meget nøje. Firmaets europæiske salgsdirektør Tariq Ahmed tror på, at den danske hjemme-pc-ordning sammen med reglerne om skattefrihed ved data-opkobling vil øge salget af sikkerhedsbokse i Danmark.
Det samme mener Check Points danske distributør Network Technologies. Firmaets direktør Torsten Schmidt tror ikke, at ændringen i reglen (så de ansatte ikke behøver fuld adgang til alle data hos arbejdsgiveren fra hjemmekontoret for at få skattefrihed) vil ændre noget.
- Virksomhederne vil blive ved med at etablere hjemmearbejdspladser med bredbåndsopkobling og VPN, uanset omfanget af skattefrihed, siger Torsten Schmidt, Network Technologies.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere