Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 8. marts 2002.
Ud på nettet i 3D
Det århusianske softwarehus TurnTool ApS har brugt de seneste tre år på udviklingen af ny software, til visualisering af interaktive 3D-modeller og animation på internet. Nu er softwaren klar til salg.
Ifølge TurnTool adskiller firmaets software sig teknologisk fra konkurrenter som for eksempel Cult 3D ved at anvende pc'ens grafikkort til at rendere 3D modellerne.
Samtidig er softwaren angiveligt billigere end konkurrenternes.
Målgruppen er arkitektfirmaer, reklamebureauer, ingeniører, institutioner og virksomheder, der benytter visualiseringer i forbindelse med markedsføring, salg, produktudvikling, brugervejledning eller e-learning.
TurnTools software er en plug-in til 3D visualiseringsprogrammerne 3D Studio Max og 3D Studio Viz fra Autodesk og fungerer inde i programmerne.
Brugeren kan eksportere en hvilken som helst 3D model direkte fra Autodesk-programmerne til internet, oplyser TurnTool.
Softwaren kan købes enten via TurnTools hjemmeside på internet eller via forhandlere og kan benyttes gratis i en forenklet udgave. KA
Yderligere information: www.turntool.com
Stregkodelæsning i industrien
Intermec Technologies har lanceret en ny stregkodescanner, Sabre 1400, beregnet specielt på brug i hårde industrielle miljøer.
Scanneren bygger på Intermecs egen patenterede Vista-teknologi, der angiveligt er traditionelle laserscannere overlegen på en række punkter, især fordi den ikke rummer bevægelige dele.
Intermec oplyser, at scanneren kan holde til at blive tabt 26 gange på et betongulv fra to meters højde uden at blive ødelagt.
Scanneren har en rækkevidde på op til 50 centimeter. Det gælder også, når det er beskadigede eller dårlig trykte stregkoder, som skal aflæses.
Sabre 1400 kan læse både små, tætte og større stregkoder med en hastighed på op til syv gange hurtigere end laserscannere. KA
Yderligere information:
home.intermec.com/eprise/main/Intermec/Content/Products/Products_ScannerFinder_Detail?section=Products&Product=SCAN1400&Category=SCAN
Ny version af cam-system
Det udbredte cam-system, Mastercam fra CNC Software er nu kommet i en ny version, Matsercam 9.
Systemet rummer angiveligt en lang række vigtige forbedringer på bearbejdningsområdet. Det gælder blandt andet såkaldt trochoidal machining, som indebærer, at et værktøj ved hjælp af små cirkelbevægelser nipper bidder af emnet. Det sikrer ifølge leverandøren, at værktøjet aldrig bliver begravet i et emne.
Det er muligt for brugeren at indstille værktøjet kontakt med emnet procentvis, hvilket indebærer en kortere bearbejdningstid. KA
http://www.mastercam.com/mainFrame4.htm