Compaq videre til ny fase i servicefremstød

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 18. marts 2002.


Compaq udvider nu service-satsningen Computing on Demand, der så dagens lys første gang sidste sommer.

Hardware er i sig selv ikke et lukrativt område med mindre hardwaren er en del af en løsning, der omfatter software, konsulentydelser, service og support. Den erkendelse er mange, hvis ikke alle, af klodens pc-udbydere i de senere år nået frem til på grund af de smuldrende marginaler på hardware.
Det gælder ikke mindst for Compaq, hvis CEO, Michael Capellas, flere gange har udtalt, at service-
andelen af Compaqs omsætning skal øges fra den nuværende femtedel til mindst en tredjedel af den samlede omsætning.
Computing on Demand
Service-satsningen Computing On Demand, der første gang så dagens lys sidste sommer, er en af de nøgleværktøjer, Compaq læner sig op af for at nå det mål. Og i slutningen af januar tilføjede Compaq tre nye pakkeservices på områderne storage, servere og tynde klienter.
Kort fortalt er ideen bag konceptet Computing on Demand det, der på engelsk typisk betegnes pay-per-use eller utility-computing. Det indebærer, at Compaq tilbyder kunder at overtage dele eller hele driften af deres IT-infrastruktur gennem forskellige leasing-aftaler.
På denne måde slipper kunden for bekymringer med, hvor mange Cpu'er der skal sidde i serveren, om pc-parken er opdateret med det nyeste operativsystem, eller om der mangler diske i storage-systemet.
IT, strøm, varme eller vand
I stedet betaler kunden en månedlig afgift, der beregnes på baggrund af den kapacitet, der rent faktisk benyttes - akkurat som det er tilfældet med strøm, varme eller vand. Disse pay-as-you-go programmer, der også omfatter services med relation til installation, software og support, skulle gøre det lettere for den enkelte kunde, hævder Compaq.
- Med den seneste annoncering har vi fået storage, standardisering af tynde klienter og måling af den enkelte kundes udnyttelse af vores ProLiant servere med i Computing on Demand. Tankegangen bag samtlige af disse tilføjelser er at gøre det muligt for kunden at skrue op og ned for IT-kapaciteten alt efter forretningsbehovet og betale for det, de rent faktisk bruger, siger Tom Ianotti, øverste ansvarlige for Compaq Global Services i EMEA-regionen.
Han siger, at Compaq gennem initiativet frigør den enkelte kunde for en langt større del af risiciene forbundet ved at investere i ny IT-infrastruktur.
- Ideen er, at Compaq påtager sig en større del af risicien. Vi sætter kunden i stand til at styre sine omkostninger bedre og skalere IT-kapaciteten op og ned, alt afhængig af det økonomiske klima, siger han.

Boks: Compaq udvider med tre
nye services
Compaq Global Services bygger med deres seneste annoncering videre på service-satsningen Computing on Demand, der første gang så dagens lys sidste sommer. Computing on Demand har nu fået tilføjet tre nye services kaldet Capacity on Demand - Managed Storage Solution, Capacity on Demand for ProLiant Servers - Pay Per Use og endelig Access on Demand - Thin Client Package.

Compaq indgår milliardkontrakt med Ericsson
Compaq indgik for nylig en aftale med svenske Ericsson, som indebærer, at selskabet vil overtage driften af en række hardwareprodukter i Ericsson og derefter levere en total serviceløsning. Kontrakten løber over fem år og har en værdi på ikke mindre end 225 millioner dollars.
- Det er første store "Computing On Demand" aftale i EMEA-området, som vi har vundet i konkurrence med IBM. Det viser, at vores kunder i dag ser Compaq som en totalleverandør inden for IT-løsninger. Hertil kommer, at vi allerede nu er i gang med at aftale nye fælles projekter, siger Walther Thygesen, administrerende direktør for Compaq i Danmark.
Aftalen betyder, at Compaq skal overtage asset services for 3.000 Unix servere og 12.000 Unix arbejdsstationer. Hertil kommer 4.000 NT servere, 45.000 desktops og bærbare pc'er samt storage.
mca




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere