Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 22. april 2002.
Hvis fusionen mellem Compaq og HP klapper, må Lexmark formentlig vinke farvel til selskabets OEM-aftale med Compaq. Men, ifølge Lexmark, får det kun minimal indflydelse på forretningen.
Printer-producenten Lexmark oplyste i en årlig rapport indsendt til det amerikanske US Securities and Exchange Commission (SEC), at selskabet regner med at tabe al den omsætning der kommer fra en større OEM-aftale med Compaq. Anledningen er den planlagte fusion mellem Compaq og Hewlett-Packard, der er verdens største printer-producent.
Annonceringen fra Lexmark faldt, kun få timer efter at HP's topledelse meldte ud, at de regner med, at hovedparten af selskabets aktionærer bakker op om en fusion. Her understregede Lexmark dog også, at OEM-aftalen kun repræsenterer cirka tre procent af selskabets samlede omsætning.
Derfor vurderer selskabet ikke, at det får en nævneværdig forretningsmæssig betydning.
I rapporten fremgik det blandt andet at "Lexmark følger en strategi der indebærer indgåelse af alliancer og OEM-aftaler med en række spillere på markedet." I denne forbindelse er Compaq kun en ud af flere partnere.
Fusion får minimal betydning
De betragtninger er Lexmarks danske direktør, Carsten Ottosen, enig i:
- Lexmark er ikke sårbar. Leverancerne til Compaq repræsenterer kun en brøkdel af vores globale omsætning, og desuden har det specielt været i USA, at Compaq har videresolgt Lexmark-printere. I Danmark samarbejder vi gennem forhandlernetværket med en stribe andre pc-
leverandører for eksempel Dell, FujitsuSiemens og IBM. Her vil vi fremover styrke samarbejdet, siger Carsten Ottosen, der peger på, at salget via Compaq heller ikke har været specielt stort i Danmark.
På spørgsmålet om hvilken betydning et fusioneret HP/Compaq vil have på printermarkedet, er Carsten Ottosen også fortrøstningsfuld.
- HP er vores konkurrent nummer et. Og det er klart, at Compaq selvfølgelig vil bundle HP-printere sammen med deres løsningssalg. Derfor kommer vi måske til at gå glip af noget forretning. Men bortset fra det, så opfatter jeg langt fra fusionen som en trussel. Tværtimod er det en fantastisk mulighed for at stjæle yderligere markedsandele. For det kan tage flere år, før de to virksomheder er ordentlig sammentømret, siger Carsten Ottosen.
Lexmark viste gode takter i 2001
Lexmark offentliggjorde i februar sine regnskabsresultater for 2001. På trods af det noget matte IT-marked kunne selskabet notere sig en omsætningsfremgang på 9 procent fra 3,8 milliarder dollars i 2000 til 4,1 milliarder dollars i 2001. Overskuddet for 2001 blev 429 millioner dollars.
I Danmark, hvor Lexmark ikke offentliggør oplysninger om hverken omsætning eller indtjening, siger den danske ledelse at 2001 gik godt, blandt andet fordi selskabet fik en række større ordrer fra finanssektoren.
- I Danmark har 2001 været præget af store printerordrer fra finanssektoren, blandt andet fra Danske Bank. Endvidere var 2001 året, hvor vi lancerede en række nye multifunktions-produkter, som blev en succes - både hos virksomheder og til hjemmekontoret, siger siger Carsten Ottosen.
Billedtekst: Fusionen mellem HP og Compaq vil formentlig standse Compaqs videresalg af Lexmark-produkter under eget navn. Lexmarks danske direktør, Carsten Ottosen siger, at aftalen kun udgør mikroskopiske tre procent af Lexmarks globale omsætning.
Boks: Gartner: Fusion kan give ridser i printerlakken.
Positive. Men ikke lovende.
Sådan vurderer analysevirksomheden Gartner et fusioneret HP/Compaqs fremtidige muligheder for at bevare førerpositionen på printer-området. Og når Gartner har valgt at bruge det ene ord frem for det andet, hænger det sammen med en række noget skeptiske konklusioner, analysevirksomheder drager på området i en ny analyse af et kommende HP/Compaq.
Gartner skriver, at HP har en ultrastærk position inden for stort set samtlige af de toneangivende segmenter på printer-markedet. Blandt andet har HP været førerende på laserprint siden midten af 80'erne, lige som selskabet i de senere år også har opnået en høj markedspenetration på inkjet-området. Men HP oplever i dag en langt mere bidsk konkurrence fra leverandører som Lexmark, Kyocera, Epson og OKI samt en stribe af de tidligere kopimaskine- producenter, for eksempel Canon, Ricoh og Xerox.
I farveprinter-segmentet har Lexmark, OKI og Xerox for eksempel i dag printere på markedet, der kan printe 20 sider pr. minut, mens det bedste, HP kan præstere, er seks. Og med hensyn til de tidligere kopimaskine-specialister, har de kørt nye linier af multifunktions-produkter i stilling, der dækker et større spekter af print-behov og prispunkter hos slutbrugerne.
Det er især den hårdere konkurrence, der har givet anledning til, at HP/Compaq må nøjes med positiv-stemplet fra Gartner. For de mener grundlæggende, at selskabet har gode muligheder for at bevare førstepladsen. Men det kræver både investeringer og konstant opmærksomhed på printere. Og netop de to ting kan blive et problem, hvis det nye HP/Compaq bruger for mange penge og ofrer for meget opmærksomhed på fusionen frem for printere.
mca