Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 6. maj 2002.
Compaqs produktchef, Ole Hesseldahl, tror ikke salget af multimedie-pc'er bliver bremset af spillekonsollernes fremmarch.
Man kan ikke se på, hvad der driver efterspørgslen på desktop pc'er uden også at undersøge , hvad der begrænser den.
- Jeg tror ikke, udbredelsen af spillekonsoller vil gøre stort indhug i antallet af solgte desktop pc'er. Kun den lille del af markedet, der ikke bruger pc'en til andet end til at spille på, vil kunne nøjes med en spillekonsol, og så længe, de endnu ikke er koblet på internettet og har harddiske og dvd-drev alle sammen, vil salget af multimediemaskiner ikke lide under det, siger Ole Hesseldahl, der er produktchef hos Compaq.
- Efterspørgslen på desktop pc'er vil de kommende to-tre kvartaler være styret af, at de gamle pc'er, der blev anskaffet som gardering op til år 2000, er ved at være færdig. Desuden vil hjemme-pc-ordningen trække en del af salget, når vi først får kommunikeret reglerne ud, og endelig vil den store penetration af tilbehør, såsom scannere og kameraer, betyde, at folk får brug for en kraftigere desktop pc'er, siger Ole Hesseldahl.
Han tilføjer, at den kraftige efterspørgsel på mobilitet vil trække salget over på notebook og andre mobile enheder.
- Måske sker det ikke direkte på bekostning af desktop-markedet, men tendensen er i hvert fald, at der er stigende salg i antallet af bærbare enheder, siger han.
Han mener stadig, det altovervejende konkurrenceparameter hedder pris, og han spår, at økonomiske ordninger såsom leasing-kontrakter vil være mere bestemmende for et eventuelt salg end de økonomiske konjunkturer på verdensmarkedet.
Billedtekst:
- Så længe konsollerne endnu ikke er koblet på internettet og har harddiske og dvd-drev alle sammen, vil salget af multimediemaskiner ikke lide under deres udbredelse, siger Ole Hesseldahl, der er produktchef hos Compaq.