Microsoft stopper for keywords

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 17. maj 2002.


Fra 30. juni er det slut med at bruge de omstridte keywords på internettet. Firmaet bag lukker ned, men alligevel bliver den danske agent ved med at sælge keywords til flere tusinde kroner stykket.

Amerikanske Realnames, der står bag bag de såkaldte internet keywords, valgte i sidste uge at fyre samtlige 83 ansatte. Det skete, fordi softwaregiganten Microsoft meddelte, at selskabet ikke længere vil understøtte teknologien i Internet Explorer.
Alligevel fortsætter den danske agent, Keyword Danmark, med at sælge keywords til en pris af 4.000 kroner stykket, selvom de fra 30. juni sandsynligvis bliver værdiløse.
- Realnames lukker, men selve funktionaliteten fortsætter. Hvordan kan jeg ikke udtale mig om på nuværende tidspunkt. Vores kunders penge er ikke spildt, for vi har oplysninger, der gør, at vi ved, at keywords fungerer efter 30. juni, siger Rasmus Steengaard, markedschef hos Keyword Danmark, uden dog at ville fortælle, hvor han har de oplysninger fra.
Han taler dermed stik imod oplysninger i den officielle pressemeddelelse fra Realnames, hvor der står, at "keywords vil fortsætte med at virke i Microsoft Internet Explorer indtil 30. juni 2002, hvorefter servicen ikke længere vil være tilgængelig".
Også firmaets stifter og administrerende direktør, Keith Teare, fastslår på sin personlige hjemmeside, at keywords ikke vil fungere efter 30. juni.
Udskældt firma
Keyword Danmark har tidligere, sammen med søsterselskabet Abesee.com, været kritiseret i de danske medier for påtrængende og aggressive sælgere, som ikke har respekteret varemærker.
Både Dansk Dataforening og Kommunernes Landsforening har advaret deres medlemmer mod at købe keywords.
- Når folk går på søgemaskiner, er det jo ikke for at få præsenteret dÈn, som har betalt for et keyword, men for at finde den rigtige information, siger Joan Øxby, afdelingschef i Dansk Dataforening.
Det er den samme begrundelse, som Microsoft har givet for at droppe aftalen med Realnames.
Dansk Dataforening har følt sig tvunget til at købe enkelte keywords, og dem vil foreningen nu undersøge, om den kan slippe for at betale for. For Joan Øxby gør det ikke spor, at keywords holder op med at fungere.
- De har jo ikke noget at sælge mere. At Realnames lukker og Keyword Danmark fortsat forsøger at sælge keywords, viser bare, hvor meget fantasi folk har, når det gælder om at tjene penge på nettet, siger hun.

Boks:
Internet keywords
Keywords er nøgleord, som man kan indtaste direkte i adressefeltet i Internet Explorer, hvorefter man bliver sendt videre til den tilhørende hjemmeside.
Verisign ejer 10 procent og Microsoft 20 procent af Realnames, som står bag keyword-teknologien.
Keyword Danmark er agent for Realnames i Danmark og sælger keywords gennem omkring 60 danske registratorer til en pris på 4.000 kroner om året. I Danmark er der cirka 15.000 aktive keywords.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere