Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 17. maj 2002.
Vejle Kommune har ophævet kontrakten med Columbus IT Partner om levering af debitorsystem.
Tålmodigheden med Columbus IT Partner er sluppet op i Vejle Kommune.
I hvert fald når det gælder levering af debitorsystem til kommunen.
Ifølge økonomichef Søren Carlsen i Vejle Kommune har månedlange forsinkelser af debitormodulet fået kommunen til at ophæve kontrakten med Columbus IT partner.
- Vi havde præciseret det meget tydeligt i kontrakten, at tidsfristen skulle overholdes, og vi må nu konstatere, at det ikke har været muligt for Columbus, selv om vi har givet dem en yderligere frist på et par måneder, og da de måneder ikke slog til, ophævede vi aftalen, siger han.
Vejle Kommune får foruden debitorsystemet også leveret et system på det sociale område, men debitorsystemet er klart den største del af kontrakten med Columbus.
Søren Carlsen afviser, at beslutningen skal ses i forhold til de problemer som Columbus har haft med leverancen i Farum Kommune, der også har fravalgt Columbus som leverandør.
Vejle vil sunde sig
- Vi har kigget på vores egen situation, men er selvfølgelig bevidst om, at Columbus' situation kan være påvirket af forskellige forhold herunder Farum, siger Søren Carlsen.
- Men vi har haft en kravspecifikation, og det er den, vi forholder os til. Og der har Columbus kvitteret for, at de fleste af de krav ville de kunne overholde, men det har de ikke haft mulighed for at bevise, for de har ikke haft produktet klar til tiden, siger Søren Carlsen.
Vejle Kommune har endnu ikke betalt for debitorleverancen, men kommunen har indkøbt udstyr og licenser til drift af systemet, og kommunen forhandler i øjeblikket om kompensation for disse investeringer.
Søren Carlsen oplyser endvidere, at Vejle Kommune nu må ud i ny udbudsrunde om leverance af debitorsystem, men at kommunen i første omgang vil sunde sig oven på slagsmålet med Columbus.
På det kommunale område har Columbus IT Partner Odense og Hvidovre Kommuner som kunder.