Krav til Sander: stram IT-sikkerheden

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 23. august 2002.


Dansk Folkeparti kræver, at videnskabsminister Helge Sander (V) strammer den
offentlige IT-sikkerhed.

Efter at TV2 Nyhederne har bragt flere eksempler på hullede trådløse net i statsinstitutioner, vil Dansk Folkepartis IT-ordfører Jørn Dohrmann kræve, at videnskabsminister Helge Sander (V) strammer op på området og sikrer, at ministerierne får implementeret langt større sikkerhed i deres IT-systemer.
Sikkerhed skal i top
- Det er uholdbart, at ministeriernes forældede IT-udstyr giver hackere adgang fra enhver internetopkobling. Sikkerheden bør være i top, men virkeligheden viser noget andet, når hackere kan få adgang til Socialministeriets interne kataloger med blandt andet fortrolige personoplysninger, siger Jørn Dohrmann.
Han peger desuden på, at Datatilsynet i foråret over for de statslige institutioner indskærpede deres ansvar for overholdelse af Persondataloven, der blandt andet siger, at offentlige myndigheder har ansvaret for at sikre følsomme personoplysninger.
- At der allerede i foråret fremkom advarsler fra Datatilsynet om manglende IT-sikkerhed, gør ikke sagen bedre, siger han
- Man burde for længst have reageret og fremlagt en handlingsplan. Derfor vil jeg bede videnskabsministeren om en redegørelse for, hvad han har tænkt sig at gøre ved problemet. Samtidig vil jeg kræve, at han tager initiativ til en skærpelse af sikkerheden. Systemerne skal være så sikre, at ministeren tør udskrive et væddemål på, at ingen kan hacke sig ind på dem, understreger Jørn Dohrmann.
Beder om redegørelse
Også i Datatilsynet har man set TV2.
På den baggrund vil tilsynet bede de ministerier, der har været omtalt i TV2's udsendelse, om en redegørelse.
Det drejer sig om Socialministeriet og Udenrigsministeriet.
Socialministeriet har meddelt, at de fundne huller er blevet lukket.
Udenrigsministeriet har intet foretaget sig.
Ministeriet mener ikke, at der er tale om huller i sikkerheden, men om en service over for besøgende til Udenrigsministeriets bygning Eigtved Pakhus.
"Det trådløse netværk er tænkt som en service til alle besøgende i Eigtveds Pakhus, og der er i fællesarealerne skiltet med, hvorledes man kan logge sig på netværket. Det trådløse netværk giver journalister og andre besøgende mulighed for nem internet-opkobling og for eksempelvis at benytte en storskærmsprojektor til foredrag. Lignende trådløse netværk (wireless LAN efter den internatonale standard 802.11b) er almindelige i andre moderne konferencecentre, i lufthavne og på hoteller", siger ministeriet i en udtalelse.

Billedtekst:
Det skal gøres umuligt for hackere at bryde ind på offentlige hjemmesider. Videnskabsminister Helge Sander skal sikre, at ministerierne implementerer sikre IT-løsninger, mener Dansk Folkeparti.
Illustration: Lene Sekjær




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere