Semco opkøbt af norsk servicegigant

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 18. oktober 2002.


Med købet af konkurrenten Semco Danmark A/S bliver norske Bravida ASA Nordens førende leverandør af tekniske totalinstallationer.

For et trecifret millionbeløb har den norske installations- og servicegigant Bravida ASA købt Semco Danmark A/S og to andre installationsselskaber af den danske koncern C.W. Obel, der primært tjener penge på sin andel i Skandinavisk Tobakskompagni.
Dermed strammer Bravida ASA grebet om det skandinaviske marked for totalinstallationer. Med købet af Semco Danmark A/S runder virksomheden 15.000 medarbejdere i hele Skandinavien og samtidig øges omsætningen fra 12 til 14 milliarder kroner.
Med ca. 2.000 ansatte er Semco Danmark en af landets førende leverandører af tekniske installationer med speciale i el-installationer, røranlæg og ventilation samt aktiviteter inden for installation og service af anlæg til køling, kraft/varme, brand- og tyverisikring samt tele- og data.
Semcos administrerende direktør Jesper Haugaard er begejstret over købet.
- Vores position er i høj grad styrket. Bravida-koncernen fokuserer på vækst og innovation, så vi får mulighed for at udvikle virksomheden, siger Jesper Haugaard.
Teknikentreprenører
Et af Bravidas kerneområder er integration af den nyeste form for teknologi i byggerier. Firmaet har lige færdigbygget Telenors hovedkvarter i Oslo, hvor blandt andet lys, ventilation, varme og køling og adgangskontrol styres digitalt. Derudover har Bravida længe arbejdet med intelligente huse.
Ifølge Bravida medfører købet ikke en stor fyringsrunde i Danmark.
- Vi har ingen planer om at fyre operative medarbejdere i Danmark. Der kan dog opstå enkelte dobbeltfunktioner på administrativt niveau, og det kan føre til opsigelser, men det er for tidligt at sige, hvor mange det drejer sig om, siger Anne Karin Augland, kommunikationsdirektør hos Bravida ASA.
Semco og Bravida fortsætter dog som uafhængige enheder et stykke tid endnu, da købet først skal godkendes af EU.

Billedtekst:
Bravida ASA leverer bl.a. komplette teknologiske løsninger for informations- og kommunikationsteknologi (tale, video og datatransmission).

Boks:
Om Bravida ASA
Bravida ASA er en af Nordens største leverandører af tekniske totalinstallationer, der omfatter tele, data, stærkstrøm, ventilation, VVS, sikkerhed, intelligente løsninger (intelligente huse) samt geografisk informationsteknik.
Det norske teleselskab Telenor ejer 46,4 pct. af virksomheden, investeringsfirmaet Procuritas Capital Partners II LP 48,8 pct. og de resterende 4,8 pct. ejer Bravidas ledelsesgruppe. Bravida ASA planlægger en børsintroduktion i løbet af 2003




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere