Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 17. januar 2003.
Internetudbyderen Yahoo øger sin omsætning med 33 procent og vender underskud til overskud. I Norden forventer Yahoo at millionunderskuddet bliver halveret i år.
Overskud
På trods af faldende annonceindtægter og et generelt surt marked er det lykkedes internetudbyderen Yahoo at vende et 1,7 milliarder kroner stort underskud i 2001 til et resultat før skat på 754 millioner kroner i 2002. Omsætningen er vokset med 33 procent fra 2001 til 2002.
I Norden kører Yahoo fortsat med et lille tocifret millionunderskud, men det er ifølge den administrerende direktør Morten Damgaard snart slut:
- Jeg vil ikke kommentere de aktuelle tal, men jeg fastholder min tidligere udtalelse om, at underskuddet i Norden skal halveres i år og elimineres i 2004, siger han, der er nordisk chef for Yahoo.
Fordoblet aktiekurs
Siden Morten Damgaard tiltrådte for fire måneder siden er Yahoos aktiekurs fordoblet, men kursen faldt oven på offentliggørelsen af regnskabet, på trods af, at indtjeningen i fjerde kvartal oversteg Wall Street-analytikeres forventninger.
I 2003 forventer Yahoo, at omsætningen stiger til 1,1-1,2 milliarder dollars, hvilket vil være på niveau med boom-året 2000. Før jul spenderede Yahoo 235 millioner dollars på Inktomi, der skal hjælpe virksomheden i konkurrencen mod søgemaskinen Google, der for tiden er den mest populære søgemaskine på internettet.
Billedtekst:
- Jeg må ikke kommentere regnskabstallene endnu, men jeg vil gerne af sløre, at jeg har en plan, der skal halvere underskuddet i Norden i år og eliminere det i 2004, siger Yahoo-direktør Morten Damgaard.