Cascade bliver PTC's danske salgskanal

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 24. januar 2003.


Cascade, der er udnævnt til ny forhandler af cad-systemet Pro/Engineer fra PTC satser på at supplere cad med andre ydelser.

strategi
Det svenskejede cad/cam-firma Cascade i Rønnede erkender, at der skal mere til end blot og bart at sælge cad-systemer.
- Vi har andre ting i vores forretning som for eksempel friform-scanning. På den måde kan vi hjælpe med større bidder end bare cad/cam, forklarer Börje Larsson, der er chef for Cascade.

Der er nu to forhandlere af Pro/Engineer i Danmark - den hidtidige forhandler Rand Worldwide og Cascade. Rand har tidligere haft særstatus som forhandler af Pro/Engineer fra PTC, men denne aftale er nu ophævet.

Samtidig har PTC i Danmark gjort Cascade til sin foretrukne samarbejdspartner.

Aftalen om salg af Pro/Engineer-software mellem PTC og Rand gælder ifølge Morten Ibsen, der er talsmand for PTC i Danmark året ud:
- Derefter er det slut, siger han.

Morten Ibsen siger, at PTC's ægteskab med Rand ikke har været lykkeligt, fordi Rand har solgt færre Pro/Engineer-licenser til nye kunder end forventet.

Den danske chef for Cascade, salgschef Christian Andersen, siger:
- Vi er partnere på normale markedsvilkår og kravet til os er at vi skal øge salget af Pro/Engineer. Samtidig vil vi tage os af både service og uddannelse omkring Pro/Engineer.

Christian Andersen erkender, at cad er blevet en hyldevare og at cad-salg skal suppleres med andre aktiviteter. Her har Cascade gennem en længere årrække opbygget stor ekspertise inden for både 3D-konstruktion og cam-delen.

- Viden hos forhandlerne er med til at skabe loyalitet hos kunderne, understreger Börje Larsson.

Historisk set har det amerikanske cad/cam-system ført en forhandlermæssigt set omtumlet tilværelse i Danmark.
Den første forhandler var Kampsax Data. Midt i 90'erne etablerede PTC selv et salgskontor i Danmark og overtog salget til de store kunder. Så indgik PTC i slutningen af 90'erne en verdensomspændende forhandleraftale med Rand, der derefter etablerede sig i Danmark.

Det betød, at Kampsax Data mistede forhandlingen af det produkt, hvor firmaet gennem 90'erne havde formået at opbygge en forholdsvis stor kundebase. Nu er det så Rands tur, til at få en konkurrent.

Stand C-3751

Billedtekst:
Den svenske og danske Cascade-ledelse samlet, mens Danmark var sneklædt. Fra venstre ses de danske salgschefer Christian Andersen og Svend Jensen og den svenske Cascade-chef, Börje Larsson.
Foto: Torben Klint




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere