Axapta-partnere går blodig tid i møde

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 28. marts 2003.


En modernisering af markedet for ERP-systemet varsler omfattende konsolideringer og lukninger blandt de ualmindeligt mange Axapta-partnere herhjemme.

ERP-markedet
Konkurrencen blandt leverandørerne af Axapta ERP-systemet (Enterprise Resource Planning) er benhård, markedet er presset, og flere af de store leverandører er enige om, at der er for mange om buddet. Herhjemme er antallet af Axapta-partnere de sidste par år reduceret fra 40 til 29, hvilket stadig er næsten lige så mange som de 30, der huserer på det store tyske marked.

- Efter min mening er der ikke plads til meget mere end ti ud af de 29 nuværende Axapta-partnere på det danske marked, siger Jan Hansen, der er administrerende direktør, Columbus IT Partner.

Fra brugersiden siger Carl Bros koncern it-chef Per Buchwaldt:
- At der generelt bliver færre ERP-forhandlere, tror jeg er en rigtig observation. Der bliver brug for færre, men mere kvalificerede partnere.

Koster hoveder
Som en konsekvens heraf forsøger Microsoft at fokusere Axapta i den øvre del af markedet og stopper til sommer salget af den lille Axapta (Small Business and Professionel). En beslutning, der yderligere skærper konkurrencen blandt de mindre forhandlere.

Situationen er ustabil, og det kommer til at koste hoveder på et i forvejen trængt dansk ERP-marked, som ifølge IDC Nordic i 2001 var 639 millioner kroner værd i rent softwaresalg, og som i 2002 ikke voksede nævneværdigt. Og som i 2003 stort set ikke har haft noget nysalg. Af de 639 millioner kroner står der Axapta på en væsentlig del.
- Det er korrekt, at ERP-markedet er presset. Kunderne kaster ikke ligefrem om sig med penge for tiden, og forretningerne arbejder op ad bakke, siger senioranalytiker Susanne Arildsen, IDC Nordic.

Sidste sommer var der en overkapacitet blandt Axapta-partnerne herhjemme. Mange solgte til dumpingpriser, fyrede medarbejdere og undlod at genbesætte ledige stillinger.

Ole Wamsler, ERP-huset Hands' administrerende direktør, er enig i, at der vil ske en yderligere konsolidering af aktørerne på Axapta-markedet, men han mener ikke, at de kommende overtagelser, lukninger og konkurser har at gøre med overkapacitet.

- Jeg tror, at en kommende konsolidering vil være drevet af krav om bedre lønsomhed, forretnings- og stordriftsfordele og internationalisering, siger Wamsler.
Problemet for mange af partnerne er, at de er lokale, hvilket ikke harmonerer med de internationale strømninger, der ses mange steder i branchen. Udover Watermark (tidl. Lindhard) er det faktisk kun Columbus IT Partner og Aston, der har aktiviteter syd for grænsen.

De syv største Axapta-forhandlere herhjemme er Munk IT, Aston, Hands, WM-data, EDB Gruppen, Columbus IT Partner og NaviCom.

- Af de syv tror jeg ikke der er plads til mere end fire. 2003 bliver et år fyldt med konsolideringer, spår Ole Wamsler.

Han frygter, at de tre svenske i'er (Intentia, IFS og IBS) udnytter situationen til at forstærke indsatsen på det danske ERP-marked, selv om de tre i'er ikke retter sig mod det samme kundesegment.

Overfyldt i Skandinavien
Overkapacitet eller ej. Ikke bare det danske, men hele det skandinaviske ERP-marked lider generelt under for mange spillere.
- Jeg stiller mig stærkt tvivlende overfor, om der er plads til 29 Axapta-partnere i Danmark. Dem, der overlever, er dem, der opbygger stærke vertikale kompetencer, siger Claus Almer, senioranalytiker, Gudme Raaschou.
Gudme Raaschou-analytikeren har i øvrigt en forklaring på, at der ikke er flere Axapta-partnere i Tyskland end i Danmark (30 vs. 29).

- Dels fik Damgaard aldrig rigtig positioneret sig på det tyske marked, hvilket hverken det daværende Navision eller Microsoft har formået at rette op på. Dels står SAP utrolig stærkt på det tyske marked og har historisk dækket det tyske marked godt, siger Claus Almer.
Summa summarum så redder et potentiale i Tyskland ikke det danske Axapta-marked fra et udskilningsløb, der i den kommende tid viser, hvem der vælger den rigtige strategi og de rigtige kompetencer - og hvem der bare lukker.