Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 25. juli 2003.
Markedet for sikkerhedssoftware har ikke været ramt nær så hårdt som resten af it-branchen de seneste par år, men nu begynder vækstkurven at flade ud.
Afmatning
Markedet for it-sikkerhedsprodukter gik ikke ned med flaget i samme grad som resten af it-branchen, da dotcom-boblen sprang, og 2002 var et godt år for det europæiske marked for sikkerhedssoftware med en vækst på godt 25 procent i forhold til 2001. Analysehuset IDC forventer, at væksten fortsætter de næste fem år om end knap så kraftigt som hidtil.
Det israelske it-sikkerhedsfirma Check Point Software har for første gang siden starten for ti år siden måttet se såvel omsætning som overskud falde en smule. Check Point er Israels største teknologi-virksomhed og har omfattende aktiviteter i USA, hvor det er blandt de førende selskaber inden for firewall-systemer til virksomheder.
Stagneret
Danske Network Technologies, der sælger sikkerhedsløsninger og forhandler Checkpoints produkter, finder ikke situationen alarmerende.
- Der er ikke tale om et egentligt tilbageslag, men væksten er stagneret, det er korrekt, siger Torsten Schmidt, administrerende direktør for Network Technologies, der på fire år har nået en omsætning på 100 millioner kroner om året.
Han påpeger, at han finder det forkert at bruge det israelske softwarehus Checkpoint Software som eksempel på, at det går ringere.
- Checkpoint Software har halvanden milliard dollars i banken, tjener 20 millioner dollars på bundlinien hver måned fordelt på 1.000 medarbejdere, og mere end halvdelen af omsætningen er overskud. Så betyder det altså ikke alverden, at omsætningen falder med to procent i et kvartal for første gang i otte år, konstaterer Torsten Schmidt.
Han forklarer situationen med, at kunderne er længere tid om at få tegnelæderet op af lommen. De dropper ikke sikkerhedsløsningen, men udsætter gerne købet, hvis det kan lade sig gøre.
Ok i nichen
Et andet dansk it-sikkerhedsfirma Bridicum nikker til den stagnerende vækst, men føler sig som nichevirksomhed ikke selv ramt.
- Generelt begynder markedet for sikkerhedssoftware at blive lidt mættet. Der er mange spillere på banen, og det faktum trykker prisen. Vi arbejder inden for overvågning og her, tror jeg, at der går en to-tre år, før vi løber ind i de samme problemer som det overordnede marked for sikkerhedsoftware oplever i denne tid, forklarer Thomas Lund-Hansen, direktør for og medstifter af Bridicum.