Sommetider vender de tilbage

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 3. oktober 2003.


3Com vender for alvor tilbage til den tunge del af
markedet for netværksudstyr med en ny serie routere, der er første resultat af partnerskabet med den store kinesiske infrastruktur-producent Huawei.

Store netværk
Mange har prøvet at generobre en førende markedsposition efter at have mistet den, men det er ikke lykkedes for ret mange. Nu bestræber producenten af netværksudstyr 3Com sig på at slutte sig til denne eksklusive klub.
Selskabet gjorde ellers en del for at fremmedgøre kunder og forhandlere, da det i begyndelsen af 2000 besluttede at holde op med at levere routere og andet netværksudstyr til store virksomheder, der har behov for flere end 1.000 porte.
- Vi forkøbte os for tre år siden, og nogle forretningsområder måtte skæres væk, for at firmaet kunne overleve. Derfor var det den rigtige beslutning for tre år siden, for det frie fald, som 3Coms aktier var ude i, blev stoppet. Men den måde, beslutningen og dens konsekvenser blev kommunikeret, var rædselsfuld, siger selskabets svenskfødte vicedirektør Pax Anderson.
I denne uge vendte 3Com så at sige tilbage til åstedet ved at lancere en familie af routere til den høje ende af markedet: De store erhvervskunder. Den nye såkaldte 5000-familie af WAN-routere er første resultat af 3Coms netop godkendte joint venture med den kinesiske infrastruktur-producent Huawei.
De bygger simpelthen på Huaweis såkaldte Quidway-routere, som selskabet har installeret omkring 160.000 enheder af i Asien de sidste to år.
Bider Cisco i haserne
Routerne bliver lanceret som paralleller til produkter fra det førende selskab på området, Cisco.
- Vi går efter selskaber, der har den strategi, at de ønsker at benytte to leverandører. Desuden har vi en del gamle kunder, der ikke har foretaget nogen særlige investeringer i netværksudstyr i de økonomisk trængte år, vi har været væk fra markedet, men som nu hilser os velkommen tilbage, siger Pax Anderson.
Joint venturet med den kinesiske kæmpe i svøb, Huawei, er en del af 3Coms fornyelsesstrategi. En anden del består i, at selskabet lægger dets produktion ud til OEM'er, også kaldet underleverandør-koncerner.
I den forbindelse har 3Com netop annonceret nedskæringer af cirka 1.000 produktionsjob. Samtidig etablerer selskabet et design center i Taiwan for at være tættere på produktionskoncernerne.

Billedtekst:
3Coms nye router-serie 5000 er designet til store netværk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere