Intel slog forventningerne

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 17. oktober 2003.


Allerede ultimo august var verdens største halvleder-producent, Intel, ude med en opjustering af forventningerne til 3. kvartals omsætning fra intervallet 6,9-7,5 mia. dollars til 7,3-7,8 mia. dollars samt en forventning om pæne driftsmarginer. Netop fordi Intel havde sat målene relativt højt, var der dette kvartal særlig stor spænding i markedet om resultatet. Og så blev det endelig offentliggjort - tirsdag efter børsernes lukketid offentliggjorde Intel resultatet for 3. kvartal.
Omsætningen steg til 7,8 mia. dollars, hvilket var i den øverste ende af det interval, som selskabet selv havde angivet. Aktieanalytikernes forventninger til omsætningen var til sammenligning i gennemsnit 7,7 mia. dollars. I 3. kvartal 2002 var omsætningen på blot 6,5 mia. dollars. Indtjeningen fra driften blev på 1,7 mia. dollars sammenlignet med under 0,7 mia. dollars for et år siden. Det svarede til 25 cents pr. aktie, hvor analytikerne i snit lå på 23 cents.
I det forgangne kvartal satte Intel rekord for salget af antal enheder i kerneforretningen (processorer og motherboards) - og hvad der var særlig positivt: Den gennemsnitlige salgspris var svagt stigende. Normalt falder priserne jævnt som følge af nyintroduktioner og hurtig forældelse. Det skyldtes primært et stærkt salg af Centrino-processorer til bærbare enheder samt den nyeste Pentium 4 processor. Det er typisk et godt tegn, når et selskab som Intel er i stand til at afsætte meget af de nyeste produkter. Især segmentet med private forbrugere var stærkt, mens erhvervslivets indkøb endnu halter bagefter med væksten.
Driftsmarginen nåede op på 58,2 pct., hvilket ligeledes var bedre end de 56 pct., som Intel havde forventet ultimo august. Også dette kunne tilskrives det stærke salg af de nyeste produktserier. Intel forventer sågar 60 pct. i margin i 4. kvartal, hvilket var en positiv overraskelse.
Der har været en del diskussioner blandt investorer, hvorvidt investeringerne i forskning og udvikling ville blive reduceret i de kommende kvartaler. Men det blev gjort til skamme, idet Intel justerede det en anelse op samt i det store hele fastholdt budgettet for investeringer i produktionsudstyr. I 2003 forventes disse tilsammen at beløbe sig til knap 8 mia. dollars. Selskabet tror med andre ord på den fremtidige efterspørgsel.
Reaktionen i "eftermarkedet" (handelen med Intel-aktier efter Nasdaqs lukketid) var relativt behersket med en stigning umiddelbart efter offentliggørelsen af resultatet. Det skal ses i lyset af ledelsens beherskede optimisme, og at aktiekursen i år er mere end fordoblet.