Stærkt underholdende SPIN

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 14. november 2003.


Den samfundssatiriske thriller SPIN er er ikke en nøgleroman. Den er en fængslende essens af virkeligheden i vidensamfundet, hvor sandheden måske findes.

Det er den på en gang morsomste og mest alvorlige bog, denne signatur har læst i meget lang tid.
En nyudnævnt kontorchef i Vidensministeriet, Kristian Nyholm, reklamepigen Rebekka fra Kyner Kommunikation, journalistpraktikanten Camilla Drejer fra Dagbladet på Rådhuspladsen, konsulenten Hermann i Beck & Brenows glaspalads ved havnen og organisationen Børn i Samfundet er brikker i et spil med stadigt højere indsatser om at kontrollere forskellige versioner af virkeligheden.
Man er stærkt underholdt og sært foruroliget, mens begivenhederne tager ukontrollabel fart og personerne hvirvles rundt i centrifugen.

"Ministeren" stykket sammen af flere
Kontorchef Nyholm beordres til at "gøre noget ved problemet med grænseoverskridende porno på internet" - som altså bare ikke er et problem i juridisk forstand, men som meget let kan komme til at fremstå som et problem i pressen, hvis nogen har interesse i det. Så hopper kæden for alvor af, og rigtige mennesker kommer til skade.
- SPIN er ikke en nøgleroman, siger forfatteren Per Helge Sørensen
Men han er alligevel kommet til at navngive forskellige personer, så det bidrager til underholdningsværdien.
En ting vil han dog gerne understrege:
- I skrev i Computerworld, at vidensminister Hans Hasseris er et næsten dokumentarisk portræt af Helge Sander. Men jeg har altså vitterligt aldrig mødt Helge Sander. Ministeren er stykket sammen af alle de ministre, jeg har mødt, siger forfatteren.
- Videnskabsministeriet har i øvrigt inviteret mig ind for at holde et foredrag, hvor de gerne vil høre lidt mere om, hvorfor jeg har skrevet bogen. Det synes jeg er meget positivt, siger forfatteren. le

SPIN, Per Helge Sørensen
isbn nr. 87-595-2101-5
Lindhardt og Ringhof




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere