Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den BioTech d. 1. december 2003.
FORRETNING: Administrerende direktør i Santaris Mats Lundwall må nu skrive forhenværende på sit visitkort. Keith McCullagh fra British Biotech skal bringe Santaris videre, indtil ny direktør er fundet.
Den administrerende direktør for det fusionerede biotekselskab Santaris, Mats Lundwall, fik kun et halvt år i stillingen. Mats Lundwall var administrerende direktør i Cureon, der i maj fusionerede med Pantheco og blev til Santaris.
Ifølge bestyrelsesmedlem i Santaris Søren Carlsen er der ingen dramatik forbundet med Mats Lundwalls afgang.
"Allerede da Mats blev direktør for Cureon, talte vi om, at det var for en periode, og efter fusionen, hvor Mats var leder af selve fusionen, blev det så Mats, der fortsatte som direktør. Men bestyrelsen har besluttet, at den profil, vi gerne vil have ind, er en, der er stærkere på klinisk udvikling, for vi har en række projekter, der nærmer sig den prækliniske fase," siger han.
Biotekpioner
Søren Carlsen oplyser endvidere, at Mats Lundwall er fuldt indforstået med sin afgang. Der er endnu ikke fundet en afløser for Mats Lundwall.
"Vi har taget en midlertidig CEO ind. Han hedder Keith McCullagh og har været med til at grundlægge Britisk Biotech. Men det er meningen, at vi skal ansætte en permanent direktør," siger Søren Carlsen.
Keith McCullagh betragtes som en af pionererne inden for europæisk biotek - ikke mindst britisk. Han lobbyede sig bl.a. til en ændring af det britiske børssystem, så også firmaer uden omsætning kunne blive noteret på børsen i London. Hvad han da også gjorde med British Biotech og hentede en betydelig gevinst. På et tidspunkt var markedsværdien af British Biotech ca. 13 mia. kr. I dag er Britisk Biotech fusioneret ind i Vernalis.
Kender regionen
Når den britiske biotekpioner Keith McCullagh har valgt at påtage sig opgaven at trimme Santaris, så virksomheden kan sende sit første cancermiddel i klinisk forsøg i anden halvdel af 2004, skyldes det en interesse for firmaets produkter og udvikling, men også et ønske fra Keith McCullagh om at arbejde i øresundsregionen.
"Hvis man ser på Europa, er der ingen tvivl om, at øresundsundsområdet er et af hurtigst udviklende og hurtigst voksende områder, og især for et UK-synspunkt er området interessant, fordi man bl.a. taler engelsk, og de forskere, der findes i området, har en international standard," siger han.
Keith McCullagh kender bl.a. til det skandinaviske biotekmiljø gennem sin bestyrelsespost i Swegene, der er et samarbejde mellem flere svenske forskningsinstitutioner og biotekfirmaer om functional genomics.Keith McCullagh afviser, at der kommer til at ske fyringer som en del af den reorganisering, Santaris netop gennemgår.
"I forbindelse med fusionen blev der skåret ned, og mit indtryk er, at vi har nået det niveau, der skal til for at bringe selskabet videre. Så det er mest et spørgsmål om at forbedre de interne operationer ved omprioriteringer og få placeret folk i forhold til de nye opgaver," siger han.
Søren Carlsen forventer at ansætte en ny CEO for Santaris i løbet af et halvt års tid. Han afviser ikke, at det kan blive en dansker
"Men det skal være en, der har en international profil, der kan klare sig i international målestok, men også meget gerne en person, der ved noget om klinisk udvikling og det at bringe lægemidler frem til produkter. I firmaets barndom gik det meget op i at få teknikken til at fungere, men der er sket et skift, så nu går det på produkter," siger han.
Billedtekst: Ifølge bestyrelsesmedlem i Santaris Søren Carlsen har bestyrelsen besluttet at finde en profil, der er stærkere på klinisk udvikling.