Standarder, ja tak

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 16. januar 2004.


Mærsk Data Food & Agro har netop frigivet første version af sit FOODHACCP-system til
virksomheders egenkontrol af fødevaresikkerheden. Selskabet venter, at en ny international ISO-standard vil øge efterspørgslen.

Da Mærsk Data Food & Agro fik opgaven at levere et egenkontrolsystem til Danish Crown overtog man den lille Thisted-virksomhed Mygind Data, som gennem arbejde for eksempelvis Vestjyske Slagterier havde specialiseret sig i fødevaresikkerhed.
Systemet blev opgraderet til Mærsk Datas FOODHACCP- managementsystem, som blandt andet styrer kvalitets- og sikkerhedsprocesser, sikrer struktureret dokumentation i overensstemmelse med relevante standarder, muliggør elektronisk opsamling af procesdata til overvågning og gør det muligt at udarbejde statistikker.
Styr på dokumentationen
- Fødevaresikkerhed er tidens trend, så vi har positive forventninger til markedet. Der foregår meget på området - eksempelvis med den kommende EU-forordning om sporbarhed i 2005 og med bestræbelserne på at ophøje HACCP-principperne til en fælles international standard, ISO 22000, siger Henrik Wieland, der er divisionschef hos Mærsk Data Food & Agro. Ole Mygind, stifter af Mygind Data og nu produktchef hos Mærsk Data Food & Agro, samstemmer.
- Virksomhederne er nødt til at have stadig mere styr på deres dokumentation på dette område, i takt med at konsekvenserne af fejltrin - de afledte omkostninger - stiger. Ikke blot myndighederne, men også kunderne skærper deres krav, siger han.
På den internationale front har de enkelte lande typisk deres egne modificerede udgaver af HACCP-reglerne.
- Harmoniseringen vil gøre det lettere for os at eksportere vores knowhow. Når der er en international standard, er der ikke noget at diskutere. Vi har set det allerede blandt de nye østeuropæiske EU-medlemmer; de skal til at opfylde HACCP-principperne, siger Henrik Wieland.
Polen er et af de lande, som Mærsk Data Food & Agro har demonstreret systemet i, men også eksempelvis Norge og Canada har vist interesse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere