Sonofon: Millionprojekter

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 27. februar 2004.


- Vi startede samarbejdet med Tata Consultancy Services (TCS) i sommeren 2003. Det var to projekter til 10-15 millioner kroner stykket vundet på udbud, fortæller teknisk direktør Jon Hoffmann, Sonofon.
Det ene projekt var en opgradering af et CRM-system (Siebel). Det andet var en infrastruktur til et nyt web-univers med en overbygning af BEA- integrationsservere. Det er afleveret til fast pris og til tiden. Der er i begge projekter tale om begrænsede opgaver, men Jon Hoffmann kalder TCS-konsulenterne dygtige, meget procesorienterede og gode til projektplanlægning.
- De hænger sig ikke så meget i de første specifikationer, de planlægger og har en indstilling og vilje til at levere. De har et højt vidensniveau, og deres uddannelse, også i interne processer, er ekstrem høj. Også den kulturelle integration havde de et program for, siger Jon Hoffmann, Sonofon.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere