El-milliarder skal gå til forskningsfond

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den BioTech d. 11. marts 2004.


Københavns amtsborgmester vil bruge overskuddet fra salget af NESA-aktier til en forskningsfond, der skal støtte udvikling af nye lægemidler og behandlingsmetoder på amtets sygehuse.

Hvis det står til amtsborgmester i Københavns Amt Vibeke Storm Rasmussen (S) skal de penge, amtet får ud af at sælge sin aktiepost i el-selskabet NESA, bl.a. bruges til forskning på amtets førende sygehuse. NESA forventes at blive solgt for cirka ti milliarder kr., hvilket vil give ca. to milliarder kr. i provenu til Københavns Amt. Amtet ejer godt 20 procent af aktierne i NESA.
"Vi håber at kunne skabe nogle forskningsspydspidsfunktioner på vores tre store sygehuse, for vi vil gerne lave nyt arvesølv. De penge skal ikke bare forsvinde i almindelig drift, men investeres til glæde for vores efterkommere," siger Vibeke Storm Rasmussen.
Endnu er et salg af NESA ikke gennemført, men kommer salget, vil det sætte ekstra gang i den strategiplan, som amtet netop har udarbejdet for bedre samspil mellem erhverv og forskning. Her er ikke mindst den forskning, der ligger på amtets tre store hospitaler Herlev, Glostrup og Gentofte i fokus.
"Vi ønsker at få realiseret drømmen om Medicon Valley, hvor Københavns Amt har haft en lang tradition med samarbejde med f.eks. Novo Nordisk, og det genererer arbejdspladser, yderligere udvikling og først og fremmest høj-niveau-behandling af patienterne," siger Vibeke Storm Rasmussen.
På høje tid
Amtet har hentet inspiration til det nye initiativ i de to amerikanske regioner omkring Boston og San Diego. Den øgede indsats for amtets forskere sker ikke mindst for at hindre, at amtet sakker yderligere bagud i forhold til H:S og Århus Amt, der begge er længere fremme og afsætter betydelige midler til forskning.
"Vi fandt, at det var nødvendigt at gøre noget ekstraordinært, for det var, som om det ikke rykkede i hovedstadsregionen. Vi er nødt til at gøre nogle ting selv, men vi er også nødt til - gennem det arbejde, vi gør - at pege på, at her er nogle ting, hvor man må holde op med at snakke og staten komme med flere penge," siger Vibeke Storm Rasmussen.
Ifølge forskningsstatistikken for 2000 brugte H:S 293 millioner kr. på forskning, og Århus Amt brugte 192 millioner kr., mens der i Københavns Amt kun blev brugt 60 millioner kr. på forskning.
Københavns Amt vil hjælpe forskerne med at rejse penge til nye projekter. Et korps af fundraisere skal hjælpe forskerne med at sikre EU-støtte, fondsmidler eller støtte fra forskellige puljer. Amtet vil også aktivt søge at finde frem til nye projekter ved hjælp af et korps af teknologispejdere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere