Alvorlig sikkerhedsbrist ved den digitale signatur

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 6. maj 2004.


Flytter man sin digitale underskrift fra en pc til en anden, kan beskyttelsen med kodeord forsvinde. Problemet er blevet fortiet, og det kritiseres i skarpe vendinger af Dansk Folkeparti.

Regeringens digitale signatur lider af en alvorlig sikkerhedsbrist. Vil man bruge sin elektroniske "underskrift" på en anden pc end den, som signaturen oprindeligt blev installeret på, kan flytningen af signaturkoden åbne et kæmpe sikkerhedshul.
Den digitale signatur, som er udviklet af telekoncernen TDC, har samme juridiske gyldighed som en rigtig underskrift. Derfor er den beskyttet af et password, som man afkræves, når man vil "skrive under". Men flere har oplevet, at password-beskyttelsen er forsvundet, når underskriften benyttes fra den nye pc. De er ikke blevet afkrævet et password.
Teoretisk indebærer det, at hvis problemet opstod på statsministerens bærbare pc, kunne en vilkårlig person, der fik adgang til pc'en, sende breve signeret med statsministerens juridisk gyldige signatur.
I den virkelige verden har efterlønsmodtageren Erik Rasmus Hansen netop oplevet, at sikkerheden forsvandt. At han ikke blev afkrævet et password.
- Og så er underskriften jo intet værd, siger Erik Rasmus Hansen, der er en rutineret it-bruger.

Borgerne skal varsles
Slagelse Kommunes it-chef, Hans Lembøl, har tidligere oplevet det samme.
- Jeg fulgte TDC's flyttevejledning til punkt og prikke, og alligevel forsvandt sikkerheden ud i den blå luft, siger Hans Lembøl, der derfor helt har droppet sin digitale signatur.
Telekoncernen har længe været bekendt med problemet ved flytning, men har ikke advaret de foreløbig 150.000 brugere. Sikkerhedschef for TDC Erhverv, Per B. Hansen, oplyser, at en løsning på problemet kommer her i maj, men henviser i øvrigt til Morten Storm Petersen, leder af TDC's certificeringsafdeling.
- Så vidt jeg er orienteret, har problemet ikke haft alvorlige følger. Men hvis en bruger ikke afkræves password, så bør denne reetablere signaturen via en korrekt flytning, siger Morten Storm Petersen.
TDC ved ikke, hvor mange, der er ramt af sikkerhedsbristen. Supportafdelingen registrerer blot, at fem til syv procent af alle opkald gælder flyttefunktionen. Det svarer til omkring 250 flytninger på en måned.
- Hemmeligholdelsen af sikkerhedsbristen over for de 150.000 brugere er stærkt kritisabel, siger Jørgen Dohrmann, it-politisk ordfører for Dansk Folkeparti.
Jørgen Dohrmann mener, at det er afgørende, at borgerne varsles ved sårbarheder.
- I sidste ende - når signaturen er blevet udbredt - kan det jo være en families hus og hjem eller helbredet, der blev sat på spil. Staten og TDC har et fælles ansvar, siger han.
I Videnskabsministeriet, der er ordregiver på den digitale signatur, begrunder chefkonsulent Palle H. Sørensen tavsheden med, at kun ganske få mennesker ifølge TDC har været udsat for problemet.
Læs også side 6 og kronik side 24




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere