Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 11. juni 2004.
Det flyder med investeringsvillig kapital i Øresundsregionen, men investorerne tager ingen risiko og går alle efter den samme type investeringer. Ny guide skal hjælpe med at skaffe frisk kapital til regionen.
INNOVATION
I Andeby kan verdens rigeste and, Joakim von And, som bekendt svømme rundt i sin fyldte pengetank. Det skyldes, at den gamle gnier er nærig og græder, når pengene skal gives ud. Anderledes er det for investorerne i Øresundsregionen. De vil gerne blive fri for at svømme rundt i deres pengetank og i stedet se pengene yngle i kommercielt interessante projekter.
- Det er en myte, at der ikke findes masser af kapital. I forbindelse med udarbejdelse af vores ventureguide for Øresundsregionen er vi kommet i kontakt med helt nye venturefirmaer, der er interesseret i at gå ind i området, siger direktør i Øresund IT Academy, Peter Höjerback.
Og det er heller ikke projekter, der mangler, men ifølge flere investorer er der en tilbageholdenhed med at investere i tidlige projekter, fordi risikoen her er større.
- Det er ikke fordi, der mangler kapital, men der mangler lyst til at tage en risiko, og det er en hæmmende faktor, siger Marco Baroni fra svenske Volito Innovation.
Det er især inden for seed-området, at der er mangel på kapital, og her er lysten til at gå ind fra ventureselskaberne meget lille. Området er derfor i vid udstrækning overladt til innovationsmiljøernes mulighed for investering.
- Det er blevet sværere at skaffe penge i seed-segmentet, men det skyldes også, at vi i dag stiller langt større krav til de projekter, vi går ind i. Tidligere kunne vi gå ind, hvis det blot var en god i de, men i dag siger vi til iværksætteren: Godt produkt, find en kunde, der vil købe det, og det har betydet, at der placeres langt færre penge i seed-segmentet, siger investeringschef Jakob Steen Jensen fra DTU Innovation.
I stedet for går langt de fleste ventureselskaber efter at investere i mere modne selskaber, hvor flere penge placeres i færre virksomheder.
Tiltrængt guide
Øresundsregionen hører ellers til en af Europas stærkeste, når det gælder koncentrationen af it-virksomheder. Over 100.000 mennesker arbejder med it fordelt på 10.000 virksomheder og tilsammen omsætter branchen i regionen omkring 168 milliarder kroner.
Tallene fremgår af den seneste investeringsguide til it-investeringer i Øresundsregionen som Øresund IT Academy netop har udsendt. Guiden skal hjælpe virksomheder og innovationsmiljøer på begge sider af sundet til at hente frisk kapital, men guiden indeholder også en grundig gennemgang af de grundlæggende problemstillinger, når ideer skal blive til virksomheder.
- Jeg ville have ønsket, der var en sådan guide, da jeg stod foran at skulle hente venturepenge, siger CEO og grundlægger af Kapow Technologies, Peter Andreasen. Søgemaskinevirksomheden Kapow er ikke længere en iværksættervirksomhed, men stiler direkte mod en børsintroduktion i USA.
Et af de danske selskaber, der har placeret venturepenge i Sverige er ventureselskabet i Olicom. Der har investeret omkring 30 millioner kroner i to svenske virksomheder i Lund. For investeringschef Jacob Bratting Pedersen er der klare fordele ved at investere i netop Lund-området.
- Der er tale om et helt unikt setup. Du har i området en treenighed mellem meget store virksomheder, basalt set AstraZeneca og Sony Ericsson, Universitetet og så forskerparken Ideon, der kan levere en hel underskov af virksomheder til de store virksomheder, siger han.
Olicom har investeret i Lund-virksomhederne Scalado og Decuma, og var blandt de første danske investorer, der i 2001 gik sammen med svenske kolleger om svenske investeringer. Herhjemme har Olicom, der i dag er en pengetank på omkring 270 mio. kroner, investeret i blandt andet Hymite, der netop er kåret til årets iværksættervirksomhed af videnskabsminister Helge Sander (V) og ITE, der står bag skærmtrolden Hugo. Men endnu mangler Olicom en egentlig exit.
- Vores virksomheder er typisk nogle, der vil bliver overtaget af nogle andre og ikke gå på Børsen, så det ville da være rart med en ny Giga til at sætte fokus på det, der sker i området, siger Jacob Bratting Pedersen.
Han forventer dog, at Olicom får sin første exit inden for de næste tolv måneder.