Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 18. juni 2004.
Med den nyeste softwareversion vil SAS overtage beslutningsgrundlaget helt ind i hjørnekontoret og i bestyrelseslokalet.
SAS er ikke længere et avanceret analyseværktøj for de nørdede analytikere. Det er et fuldbefarent beslutningsstøtteværktøj til topledelsen
Det er visionen for SAS 9, der blev lanceret i slutningen af marts og som dannede baggrund for den netop afholdte europæiske brugerkonference i København. Mantraet for SAS er ikke mindst begrebet Performance Management (PM), der er seneste skud på stammen af en række af sagsspecifikke applikationer, som SAS har udviklet de seneste år.
Det startede med systemer til modvirkning af hvidvaskning af penge og blev fulgt op af systemer til medicinalbranchen, telebranchen og detailmarkedet. En strategi som SAS indledte for tre år siden og som skal sælge mere SAS ved at være pakket ind som forretningskritiske applikationer.
Men ikke mindst den seneste tids fokusering på overholdelse af de amerikanske forretningsregler, Sarbanes-Oxley, har gjort det relevant for virksomheder at styrke datagrundlaget for forretningskritiske beslutninger i virksomheder, hvilket ikke mindst gør CEO i SAS Institute Jim Goodnight glad.
- Vi er heldigvis ikke et børsnoteret selskab, men Sarbanes-Oxley-loven betyder, at vi kan tjene en masse penge på virksomheder, der ikke er i samme situation som os, siger han.
En af de danske virksomheder, der har taget SAS ind i bestyrelseslokalet er TDC, der bruger SAS til at sikre, at TDC's vision også bliver udlevet i strategien og i virkeligheden.
TDC bruger SAS til opsamling af data i et balanced scorecard for ledere og forretningsenheder og administrerende direktør, Henning Dyremose, er ikke bange for at understrege betydningen af elektronisk informationsopsamling.
- Vi har netop været gennem en større omrokering som følge af, at SBS valgte at opgive sin ejerandel i TDC, og nogle central medarbejdere forsvandt i den forbindelse. Men efter beslutningen blev truffet om fredagen var vi ved hjælp af vores balanced scorecard i stand til allerede om mandagen at udpege den rigtige mand i stedet, fortalte han.