Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 18. juni 2004.
Forretningsstrategien for udvikling af nye virksomheder er alt for udsat for konjunktursvingninger. Deltidsudvikling blev vejen frem for ålborgensisk softwarefirma.
NY VIRKSOMHED
Iværksætterstøtten i det danske innovationsmiljø er inddelt, så nye investorer tidligt kommer ind i forløbet. Oftest rækker innovationsstøtten kun til udarbejdelse af forretningsplaner og eventuelt til etablering af kontakter til opbygning af prototype. Men når de nye penge svigter, står virksomhederne ofte med deres ideer og planer, men intet at bruge dem til.
Sådan stod også AnyBody Technologies i 2001 da bunden var gået ud af det finansielle marked. Pre-seedkapitalen var i hus, men det var udsigten til nye venturepenge ikke.
Men frem for at lukke ned og glemme alt om at realisere mange års forskning kommercielt besluttede grundlæggeren, John Rasmussen at forsøge sig med deltid og orlov for at få pengene til at strække længere.
- Vi strammede ballerne sammen og fik en god aftale med universitetet, så vi kunne koble orlov til og fra. Og det har betydet, at vi har kunnet trække pre-seed investeringen to trin længere, siger han.
Derfor står AnyBody i dag med et produkt, der er klar til at blive sendt på markedet og har netop hentet friske penge fra NOVI Innovation, Vækstfonden og møbelfirmaet RBM, som AnyBody har arbejdet sammen med i flere år.
Ford interesseret
AnyBody har udviklet en computermodel for den menneskelige krop, der kan bruges til at analysere kroppens arbejde med bestemte genstande. Derfor har blandt andet Ford i Tyskland været interesseret i produktet, der kan beskrive, hvordan menneskekroppen belastes i eksempelvis et bilsæde.
For møbelfabrikken RBM har samarbejdet med AnyBody, der blandt andet har udmøntet sig i forskningsprojektet "Det Siddende Menneske" i samarbejde med Aalborg Universitet, betydet, at firmaet har kunnet fremstille mere ergonomiske stole baseret på videnskabelige resultater og ikke bare på fornemmelser.
John Rasmussen vil ikke kritisere opbygningen af innovationsstøtten, der på mange måder er gavnlig for den udvælgelse, der også skal ske af de bedste virksomheder.
- Al den kapital, der var i den tidlige fase, forsvandt, og så står innovationsmiljøerne med de samme rammer, der kun dækker udvikling af forretningsplanen. Når man så står med forretningsplanen, er der ingen investorer til at bringe planen videre. Verden skifter hurtigere, end apparatet kan nå at følge med, siger han.
Den tilførte kapital skal AnyBody Technology nu bruge til at markedsføre deres produkt i den store verden. De første licenser er allerede hentet hjem og nye orlovsansøgninger skal sendes til universitetet, da flere medarbejdere stadig er forskere på Aalborg Universitet.
- Nu skal vi lige have omkonfigureret vores firma og have sendt vores orlovsansøgninger af sted. Så der går et par måneder, før vores firma er oppe i gear, siger John Rasmussen.
Den store styrke ved AnyBodys software frem for konkurrenterne er, at systemet kan køres fra en almindelig pc og prismæssigt ligger langt under de eksisterende produkter.
Fakta:
AnyBodys teknologi
AnyBody har udviklet et softwaresystem, som kan 3D-modellere og simulere mekanikken i den menneskelige krop. Modellerne beregner kræfter i muskler, belastning i leddene og det arbejde, musklerne skal udføre. Disse data kan bruges til for eksempel at modvirke arbejdsskader eller forbedre komforten ved møbler.
Det specielle ved teknologien er dens evne til at håndtere mekaniske systemer med en realistisk kompleksitet, d.v.s. flere hundrede muskler. Dette er enestående på verdensplan.
I USA har en supercomputer for nylig brugt adskillige CPU-måneder på at beregne 54 musklers bevægelse i et par ben. Samme beregning kan systemet fra AnyBody udføre på sekunder ved hjælp af en almindelig pc.
Systemet er beregnet til analyse af forholdsvis langsomme, kontrollerede bevægelser. Visse dynamiske effekter indgår ikke i beregningerne, så derfor kan det ikke bruges til for eksempel analyser af boksning eller craschtest i bilindustrien.
Systemet fungerer på en almindelig pc med windows-styresystem. AnyBody er programmeret i C++ og Visual Studio. Modelleringen foretages ved hjælp af det unikke sprog AnyScript, som minder meget om Java, men har fordefinerede klasser. Grafikken genereres med OpenGL.