Netværksadministrator: Papiret er vigtigt

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 27. august 2004.


Paw Mohr var med i sidste runde til flere jobsamtaler, men faldt hver gang på det manglende eksamensbevis.

Erfaring er vigtig, men er ikke altid tilstrækkelig. Især ikke, når du befinder dig i flokken af 400 ansøgere til en it-stilling. Er der to kandidater, som er lige gode, er det ham, der har papir på sin kunnen, der får jobbet.
Det oplevede Paw Mohr, 36 år, og indtil for nylig autodidakt it-mand. Han blev fyret som systemadministrator fra KPMG i 2002 og fik to timer til at forlade stedet. Som arbejdsløs brugte han tiden på at læse op til en Cisco-certificering og datanom på Niels Brock. Det skaffede ham kontakt til Nordea Finans, hvor han arbejder som netværksadministrator i dag.
- KPMG var dengang ved at gennemføre en omstrukturering af virksomheden. Jeg røg ud sammen med fem andre i min afdeling. Fyringen blev foretaget på en meget ubehagelig og ydmygende måde. Vi blev fulgt til vores skrivebord og ud ad døren, som om vi var kriminelle. I dag ved jeg, at det er vigtigt at have papir på sin viden, selv til relativt banale job. Den gang var det ikke så vigtigt. Men nu tager jeg min uddannelse som datanom færdig. Også for at vise min tidligere arbejdsgiver, at de har taget fejl, siger Paw Mohr.
I dag driver han netværket i Nordea Finans sammen med to kolleger. Som administrator er du altid på, siger han. Det er ikke et otte til fire-job.
- Vi ved, der skal være nogen klar hele tiden, hvis noget går galt. Men det er ikke så slemt, når du selv er med til at planlægge arbejdsbyrden, mener Paw Mohr.
Han har familie og han ved, at han kunne arbejde hele tiden. Derfor er han opmærksom på at prioritere familien.
- Jeg har desværre oplevet kolleger, der arbejdede med stort projekt, blive skilt. Der var sikkert også andet galt, men det var alligevel påfaldende, at to blev skilt, mens de arbejdede på projektet, fortæller han.
Han er oprindeligt uddannet analog elektroniktekniker. Det er så langt væk, man kan komme fra it. Men et datakursus tændte interessen for it. Han nægter at være en hjemmegjort edb-nørd, men hans store interesse er trods alt Mac-computere. Han tog et Apple-kursus og var hos Novo Nordisk som supporter fra 1992-96.
- Der var mange jobskift i branchen dengang, og jeg følte, jeg måtte videre, både fagligt og personligt, siger han.
Han var glad for Novo Nordisk, som havde en personalepleje, han aldrig har oplevet bedre. Også it-fagligt boltrede han sig som en fisk i vandet.
- De havde alt, hvad man kan drømme om af udstyr. Det var en guds gave for sådan en ung fyr som mig. Det var selvfølgelig ikke særlig rentabelt, men sådan var det dengang.

Betaler selv uddannelse
Han søgte job som Mac-supporter hos KPMG, og fik det, selvom han var langhåret. Men da cheferne og platformen skiftede, blev han fyret.
- Jeg har jo god, solid baggrund og masser erfaring, så det burde ikke blive noget problem at finde et job, tænkte han. Og han kom til mange samtaler, men der var mange om buddet. Et sted stoppede de med at tælle ansøgningerne, da de var nået til 400.
- Jeg kom til en del samtaler og var med til det sidste til et par af jobbene. Det var da et lille løft. Men jeg havde ingen certificeringer. Jeg har taget kurser undervejs, men ingen certificeringer. Jeg fik det aldrig bekræftet direkte, men jeg er ikke i tvivl om, at det var udslagsgivende for, at jeg ikke fik nogen af jobbene, siger Paw Mohr.
Af egen lomme gik han så i gang med at blive certificeret inden for netværk. CCNA-certificeringerne (Cisco Certified Network Associate) kostede 20.000 kroner.
Han gik til studiet med blod på tanden og scorede 100 procent i eksamensopgaverne efter samtlige fire semestre. Undervejs opdagede han, at hvis han samtidig var studerende på Niels Brock, så kunne han få semestrene til halv pris. Derfor meldte han sig til datanom-studiet også.
For sin første datanomopgave fik han et 10-tal, så han fik lyst til at fortsætte studierne, og har siden holdt sit snit over 10. Via sit netværk af musikervenner dukkede stillingen som netværksadministrator pludselig op.
- Det er nu lidt over et år siden, og jeg er glad for mit job og mine kolleger. Jeg hopper ikke sådan rundt mellem jobbene, og jeg vil gerne gøre mit datanomstudie færdigt. Det tager tre et halvt år, og jeg mangler halvandet. Jeg tager kun en dag ad gangen, men min næste ambition er at tage en CCNP (P for Professional) og komme videre med mine Cisco-certificeringer.

Billedtekst:
Paw Mohr gav ikke op, selvom det var svært at få et job. Han betalte en uddannelse af egen lomme og opdagede, at han var god til at gå i skole. Nu er han netværksansvarlig hos Nordea Finans og læser til datanom.

Boks:
Datanomuddannelsen afvikles
En ny videregående voksenuddannelse i it er sat i søen, VVU i IT. Den vil erstatte datanomuddannelsen, der forventes afviklet i 2006. Men et kursus under datanomuddannelsen er på ingen måde spildt, oplyser Niels Brock på sin hjemmeside, da det forventes, at der etableres en overgangsordning. En eksamen på datanomuddannelsen vil derfor kunne overføres til den nye VVU i IT. Ønsker du detaljer om fag kan du skrive til Mogens Skræp på mos@brock.dk
Links:
CCNP, Cisco Certified Network Professional: www.cisco.com
Niels Brock, Copenhagen Business School: www.brock.dk

Boks:
Det tjener en netværksansvarlig
Det lykkedes faktisk kun at finde en eneste netværksansvarlig med speciale i Macintosh til lønundersøgelsen. Han eller hun ligger til gengæld noget under gennemsnitslønnen, og må nøjes med 26.000 kroner om måneden, mens kollegerne med speciale inden for pc-server - og det er langt de fleste - tjener godt 33.000.
Det er erfarne folk, der står for netværkene. 18 af de 51 spurgte har mere end ti år it-erfaring, og 21 har mellem fem og ti års erfaring. Samlet ligger de netværksansvarliges lønstigning lidt over gennemsnittet, nemlig 6,5 procent mod en total på 5 procent. Det er de privatansatte, der har fået pengene, for de offentlige net-folks lønudvikling ligger under gennemsnittet.
Ansatte i store virksomheder tjener mest. Er der over 500 ansatte tjener den netværksansvarlige næsten 38.000. Det er 10.000 kroner mere om måneden end den lille virksomhed med under 50 ansatte honorerer den net-kyndige med, nemlig 28.000. Der er heller ikke den store tilfredshed med lønnen. 14 ud af 51 netværksansvarlige synes, at lønnen er for dårlig.
Gennemsnitsløn: 32.598 kr.