Stor interesse for dansk software

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 8. oktober 2004.


Tilstrømningen til Premitechs seminar tydede på, at selskabet har ramt et akut behov i Citrix-verdenen med sin software til overvågning af, hvilke ydelser brugerne får på de centraliserede netværk.
Citrix iForum
Der var sat stole op til 150 tilhørere, men det blev både nødvendigt at hente flere og at flytte skillevægge. Det danske selskab Premitech vakte betydelig opmærksomhed på Citrix' brugerkonference iForum med deres Performance Guard-software. Det skyldes dels, at selskabet havde allieret sig med Citrix-fejldingsguruen Doug Brown fra konsulentfirmaet DABCC, men også at Premitech med deres Performance Guard tilbyder en ydelse, som ingen andre i øjeblikket kan tilbyde på Citrix-systemer: Monitorering af netværket ud fra brugernes perspektiv.
- Andre selskaber tilbyder monitorering af netværkets centrale dele, eller de simulerer, hvad der foregår på nettet. Vi går ind og måler, hvilken kapacitet hver enkelt bruger får på den centrale Citrix-server. Herefter har vi reelle tal for, hvad brugerne egentlig får, siger vicedirektør Henrik Rosendahl, der leder selskabet i USA.
Selve selskabet Premitech blev stiftet i 1999 af to grundlæggere, hvis baggrund er inden for databaseoptimering. Selskabet har givet overskud siden sidste år.
- Vi kan altid fortælle it-afdelingerne ting, de ikke vidste om deres netværk - uanset hvor meget styr de har på det, siger Henrik Rosendahl.
Ofte er det informationer, der er så indlysende, at de bliver overset. Det kan være en international virksomhed, der laver backup i hovedkontoret i New York om natten, hvilket lægger aktiviteterne ned i Kina, netop når der er mest travlt. Eller det kan dreje sig om, at DNS-serveren, der oversætter www-navne til numeriske internetadresser eller domæne-kontrolleren, der udgør en flaskehals.

Dokumentation
Den ændrede indstilling til it-investeringer skaber interessen for monitorering.
- Tidligere havde virksomhederne budget til at købe flere maskiner og mere båndbredde. I dag skal it-afdelingen kunne demonstrere i tal, hvad de får ud af nye investeringer. Det skaber behov for denne type software, siger Henrik Rosendahl.
De resultater, som Performance Guard når frem til, hjælper it-afdelingerne med at spare tid i fejlfindingen: Man har et præcist billede af situationen, lige da det gik galt, men derudover kan disse data danne grundlag for såkaldte SLA-kontrakter (Service Level Agreement), hvori it-afdelingen garanterer interne kunder en vis ydelse, eller it-afdelingen er blevet lovet en vis ydelse af en ekstern leverandør.
Arbejdsmarkedsstyrelsen offentliggør på sine websider tal for, hvordan Amanda-systemet virker på grundlag af de resultater, som Premitechs monitoreringssoftware er nået frem til. Ud over styrelsen bruger virksomheder som Lundbeck, ATP, DMdata, DSB og Sonofon Performance Guard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis