KiSS lancerer butik i butikken

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 5. november 2004.


KiSS Technology på vej til at indgå aftaler med forhandlere om et nyt shop'n'shop koncept - en butik i butikken. Fremover vil produkterne fra KiSS få deres egen udstilling, blandt andet med mulighed for at få surround-oplevelser i en specialdesignet sofa med indbyggede højttalere.
Det nye koncept fra KiSS kan tilpasses i størrelse og form efter butikkens indretning og formåen, men vil dog indeholde to centrale elementer: Den specialdesignede sofa med indbyggede højttalere og det 42" store plasma-tv med internetadgang og indbygget DVD.
KiSS Technology tilbyder konceptet til forhandlere over hele verden og melder allerede om stor interesse fra nogle af KiSS' nøglemarkeder i Frankrig, Tyskland og Italien. I Danmark forventes den første shop'n'shop løsning i starten af det nye år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere